iceT

Čím nebo kým se inspiroval známý spisovatel

při vymýšlení jména pro svou postavu-detektiva Sherlocka Holmese?
Vím,kterým člověkem se inspiroval u vlastností-pozorovací talent a schopnost dedukce,ale to jméno mi vrtá hlavou…Víte,ne­víte?Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Okopírovala jsem část své odpovědi.
Postavu slavného detektiva, napůl lékaře a napůl houslového virtuosa, vytvořil A. Conan Doyle podle dr. Josepha Bella, chirurga a svého učitele z univerzity, ale současně byl také inspirován detektivem C. Augustem Dupinem z detektivních povídek Edgara Allana Poea.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vite-ktery-znamy-spisovatel-ma-dnes-sve-vyroci-vite-kym-byla-inspirovana-jeho-nejznamejsi-postava

Další odpovědi
quentos

příjmení má Holmes po lékaři, básníkovi a spisovateli Oliveru Wendellu Holmesovi, kterého A. C. Doyle obdivoval. Křestní jméno pak po jednom anglickém hráči kriketu. Viz zdroj (v angl.)
Zbývá pro zajímavost dodat, že se jeho příjmení čte správně po anglicku [houmz], nikoli [*holms], jak se u nás vžilo.

Zdroj: wiki.answers.com/Q/Whe­re_did_Sir_Ar­thur_Conan_Do­yle_get_the_n­ame_Sherlock_from