Moniccc

Čím lidé dříve umývali mastnotnotu, když ještě neexistovaly přípravky jako Jar atd.?

Před chvilkou jsou umývala nádobí a tohle mě napadlo :D

Nejlepší odpověď
anonym

Existovala různá mýdla (sodná, draselná).
Další variantou byla horká voda a písek (mytí v ´potoce´).
😉

Další odpovědi
Lamalam

Horkou vodou změkčenou třeba sodou.
Doplňuji:
Taky se používala rostlina Mydlice lékařská.

mosoj

Nejstarší smáčedlo a detergent je mýdlo. Znali ho již staří Sumerové.
Později pomohla soda a fosforečnany.
Ale tehdy se tou mastnotou určitě tolik nezabývali a chutnala jim a byly rádi že nějakou mají.
Ještě v padesátých letech minulého století byly prací prostředky jenom na bázi sody (uhličitan sodný, hydrouhličitan sodný), fosforečnanů ( trinatriumfosfát, dinatriumfosfát) či mýdla ( mýdlové vločky, mazlavé mýdlo atp.).

Mc Merkurion

na vojně,když se bylo na cvičení,tak se ešus běžně drhnul pískem a vodou…

huxa

Slyšela jsi o povrchovém pnutí vody? Mýdla, různé mycí a prací prostředky dělají veskrze to samé-zmenšují jej a díky tomu se voda dostane blíže k povrchu, který má zbavit nečistot. Můžeš si to ověřit třeba tím, že položíš na povrch vody padesátník, sirku nebo něco podobného a následně do něj kápneš tekutého mýdla (pozor, aby se ti voda nerozvířila. Takto si starší lidé, když byli mladí, vyráběli lodičky, které sami plavaly-složíš lodičku a na předek připevníš něco, co ti bude snižovat pnutí vody.

Tudíž můžeš použít na mytí cokoliv, co ti dostatečně mnutí vody sníží, například zmíněnou teplou vodu a nebo něčím znečištěnou (minerální, dešťovku, zkalenou pískem, …).
Určitě ti neuniklo, že špinavé hadry od oleje se čistí různými lihovými přípravky. Voda má povrchové napětí kolem 75 a líh má 22 (0,022N/m).

marci1

Pravděpodobně pískem.

Drap

Používala se soda, popel, ale také třeba přeslička. Písek se taky hojně používal, pro některé typy dnešního nádobí však přírodní písek neni vhodný.

Emefej

Jmenuje se to mýdlo.

AJICEK

jednoduše vodou akorat se u toho nadřely jako koně!!

Zbynas

Mám pocit, že nádobí se mylo octem. Ten odmašťuje.