Avatar uživatele
bolak

Čím krměj člověka v komatu?

Doplňuji:
www: to je mi jasný že příborem asi ne, ty ňoumo :) neptám se jakým způsobem, to vím taky že kapačkou, když jsem tu o ní včera psal (bóže), zajímá mě konkrétně který všechny výživný látky do něj pouštěj, aby se mu dostalo všechno co potřebuje k zachování zdraví.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: bolak

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? annas, manon, johana 56, briketka10, Kohut57 před 4256 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Co se dává do infuzí – viz odkaz.
http://www.ea­mos.cz/amos/kos/mo­dules/low/kur­z_text.php?id_kap=­14&kod_kurzu=kos_392

roztoky elektrolytů: F1/1 (Fyziologický roztok – NaCl 0,9%), H1/1 (Hartmanův roztok – má méně Ca), R1/1 (Ringer – od F se liší přítomností K a Cl )

alkalizující roztoky: Ringer laktát – obsahuje Na, H1/1, NaHCO3 8,4%, 4,2% acidifikující roztoky: F1/1, R1/1, Arginin chlorid

roztoky obsahující stopové prvky (Zn, Cu, Mn, Jod): Addamel, Dipeptiven, Elotrace

koncentráty iontů: NaCl 5,85% , 10%, CaCl, KCl 7,45%, Cardilan

roztoky zvětšující krevní objem – onkoticky účinné: mají vysokou molekulární hmotnost, setrvávají delší dobu v krevním řečišti, udržují objem kolující krve, HAES (koluje až 6 hod), Haemacel (koluje 3–4 hod, vhodný pro alergiky), Gelafundin, Rheodextran (koluje 3–4 hod)

osmoticky aktivní roztoky: nasávají vodu z tkání, objem kolující krve se přechodně zvýší a nadbytečná tekutina se vyloučí ledvinami, ledviny musí být funkčně odolné, podávat rychle do větší žíly Manitol

roztoky pro parenterální výživu
cukry: dodávají energii, musí jich být dostatek, jinak organismus rozbíjí vlastní bílkovinu
aminokyseliny: základní stavební kámen bílkovin, zdroj energie, když chybí bílkoviny, rozpadá se svalová tkáň
tuky: mohutný zdroj energie (2× více než G), obsahují esenciální mastné kyseliny, které organismus neumí sám vyrobit, nejsou rozpustné ve vodě

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
mosoj

Přet týdnem jsem byl na pohřbu bratrance, který byl od prosince minulého roku v komatu. Do teď lituji, že jsem se byl na něj podívat, vážil 40 kg !!! Jeho normální váha byla někde kolem 100 kg.
Takže živiny jsou téměř k ničmu, když nemáte pohyb. To totiž ten člověk přijde o svaly !!!
Doplňuji:
Saudek je již 6 let v kómatu !!!!! Myslíte že vypadá podobně ?

Upravil/a: mosoj

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
quentos

Kapačkou… http://wiki.an­swers.com/Q/How_d­o_you_feed_so­meone_in_a_co­ma
Doplňuji:
jestli tím „čím“ myslíš co dostává k jídlu, tak jde o tekutou stravu, živiny apod. – pečená kuřata do kapačky nenarveš…

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kohut57

Annas dala vyčerpávající odpověď. Jen doplním, co jsem se kdysi dočetl v odborném článku: Až 50% starých lidí umírá vlastně hlady. Z toho vyplývá, že dlouhodobě umělá výživa není možná .

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
hanulka11

dostává výživu přímo do žíly

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
www

Asi tušíš, že příborem s nožem, vidličkou a lžící to nepůjde.
Neříkej, žes nikdy neslyšel o umělé výživě (kapačce).
Doplňuji:
V mém mládí, kdybych se takto zeptal, uslyšel bych odpověď:
A to seš fakt tak blbé, nebo jenom navedené? 😁 (oblast Brno)

Upravil/a: www

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

napojenej na kapačkou (nebo sondou do žalůdku) na umělou výživu, tekutinu v igelitu
http://pfyzio­llfup.upol.cz/cas­twiki2/?p=3303

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
štamgast

Kapačkou.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Slyšel jsem, že u prvního zkoušeli vepřo-knedlo-zelo. Prý mu celý týden nosili porce se šesti, ale on prý ani hubu neotevřel, radši umřel hlady.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
www

Příště se tedy kolego ňoumo ptej na obsah umělé výživy v kapačce! 😁
Otázka na být jasná a srozumitelná, jinak se celkem logicky nedozvíš to, co chceš vědět.
P.S: a že jmenuješ jen mne, když všichni odpověděli zcela stejně? Nějaká averze vůči www? 😁

před 4256 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
bolak

u tebe jediného jsem v odpovědi vycítil sarkasmus a jakou si nadřazenost vůči mně :) ..dneska už podruhé

původně sem se tě chtěl zeptat, proč se snažíš za každou cenu vyrovnat se svým projevem Dr.Axlovi, ale pak sem si všim že on už se v tobě poznal a opalcoval se…tedy vlastně tebe

PS: nad způsobem položení otázky jsem se přiliš nezymýšlel, předpokládal jsem že každýho hned trkne co se po něm chce, že na takovou triviální věc, jako je kapačka se ptát nebudu, ale asi jsem to podcenil

(a tím „to“ myslím víru zdejších uživalů v mou inteligenci) ;)

před 4256 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
www

O nějaké palcování nejde, já to stejně z mého mobilu nevidím (kdo).
Sarkasmus tam přiznám byl, poněvadž tě zatím nepovažuji za tak hloupého, jako některé tvoje „otázky“.
Ze zkušeností zde (i pravidel) musí být otázka jasná, jinak lehce a logicky vznikne nedorozumění. Více jsem již napsal, není proto potřeba se opakovat.
A žes to podcenil viz ostatní odpovědi 😁.

před 4256 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek