postcd

Čím jsou nasycené tuky nasyceny, proč se jim tak říká?

Nejlepší odpověď
cochee

Tuky jsou chemicky estery tzv. mastných kyselin, mastné kyseliny jsou organické kyseliny s víceméně lineární molekulou a té se týká ta nasycenost či nenasycenost. Pojem nasycená či nenasycená mastná kyselina je přesně odpovídající pojmu nasycenosti či nenasycenosti molekuly uhlovodíků, což jsou základní pojmy v organické chemii – nasycený uhlovodík je takový, který ve své molekule neobsahuje nenasycené, tedy dvojné a trojné, vazby mezi uhlíkovými atomy – přiklady: ethan, propan, butan… nenasycený uhlovodík pak tyto vazby v molekule obsahuje (ethylen, propen, acetylen).

Další odpovědi
zjentek

nasycený tuky neznám, ale znám nasycený lidi tukem ..více zde:
https://www.go­ogle.cz/search?q=na­sycen%C3%A9+mas­tn%C3%A9+kyse­liny&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&e­i=5M2RVIeNEsj2Ov_0gY­gO

Emefej

Jsou nasyceny vodíkem.

Lamalam

Nasycené tuky neobsahují nenasycené vazby (dvojné, trojné). Má je nasycené vodíkem.

alcyon

jak uz bylo receno, jsou nasyceny vodikem a vyznam je jednoduchy: Uhlik je 4vazny (tzn, ze na sebe navaze maximalne 4 vodiky,) pokud se v mastne kyseline (MK) vyskytuje dvojna, ci trojna vazba, je to na ukor vodiku, proto se nazyvaji nenasycene, protoze muzou prijmout dalsi atomy vodiku. U nasycenych MK uz neni stereometricky misto, kam by se dalsi vodik vesel.

dr.luha

Vodík se používá při výrobě umělých tuků (tzv. ztužených), ne u nasycených. Do prasat nikdo vodík nepumpuje…