ten který je

Čím je způsobeno to,že lidé jsou stale vyšší a vyšší?

Podíváme li se do 17 nebo 18 století,lidé měřili o hodně méně a to nemluvím o středověku.Máte pro to nějaké vysvětlení?Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Když jsem chodila za střední školu patřila jsem k nejvyšším ve třídě se svými 170 cm.
O něco později jsem se v hodinách biologie setkala s tzv. pojmem sekulární trend.

Dnes jste mně tento pojem svou otázkou připomněl. Abych nemusela moc přemýšlet, našla jsem potvrzení toho, co jsem se tehdy dověděla – zlepšení životních podmínek, omezení chorob působí na růst i vyspělost. Ale vypadá to, že všecho do času…

Dále cituji:

Souvislost sekulárního trendu (saeculum = století) se zlepšením zlepšení socioekonomické situace populace jako celku, které s sebou přineslo zásadní zlepšení výživy, omezení závažných onemocnění dětského věku zejména díky očkování a díky zavedení antibiotik. To dovolilo současným generacím realizovat plně svůj dědičný růstový potenciál. Z výsledků růstových studií prováděných u elitních socioekonomických skupin bílé rasy vyplývá, že jejich současné hodnoty tělesné výšky jsou zřejmě optimální realizací růstového dědičného potenciálu člověka. Proto se začíná hovořit o ukončení či „vyznívání“ sekulárního trendu ve vyspělých zemích. I průměrný věk při menarché již dlouhodobě neklesá a ustálil se na 13 letech.

Zdroj: http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:uM­mS6FseKQ8J:cen­trumprev.sweb­.cz/MANUAL/MA­NUALVI-oddil2.htm+se­kul%C3%A1rn%C3%AD+tren­d&cd=1&hl=cs&ct=clnk&gl=­cz

Další odpovědi
anonym

Já jsem o něco vyšší než byli moje rodiče,ale můj syn dorostl do výšky 190cm,já osobně mám jen 160cm,tedy žádný čouhán , manžel je 175 cm vysoký,ale jeho rodiče on nepřerostl,tak nevím..Hrají v tom možná geny generace,způsob stravování.

Zdroj: http://vyska-cloveka.navajo.cz/

hanulka11

Myslím čím větší životní úroveň,způsoby stravování … tím jsou lidé vyšší a geny v tom mají určitě své slovo.
Generace od generace jsou lidé vyšší je to jasné- pokud můj syn měří 198cm ,nebude mít určitě malé děti .Já nejsem žádný prcek, ale dcera mě přerostla a její děti budou určitě vyšší než ona.

irij

Jak už jsem jednou podotkl,(otáz­ka:Proč se do nudlí přidává hliník, kategorie vaření a recepty) myslím, že to je hliníkem. Proto s tím v té Číně také začali.