koník.

Čím je způsobená plíseň v bytě na zdech?

Jako každý rok na začátku podzimu se mi v bytě co mám pronajatý začne tvořit plíseň na zdech a stropě hlavně v okolí oken (nových, plastových), kterou průběžně odstraňuji savem. Chci se zeptat, jestli je možné, že je to způsobeno tím, že je zdech příliš velká vrstva byrvy a tedy zeď nemůže dost „dýchat“? Taky se plíseň tvoří v předsíni, ale tam už podél všech zdí. Je sice pravda, že v těch místnostech moc netopim, ale dost je větrám. Každý den tak na 15 min mám okna otevřená úplně a po zavření oken tak na hodinu zatopim, aby se teplota zvedla aspoň na 20°C. Prosím poraďte
Doplňuji:
Nevim jak a čim změřit vlhkost v místnosti, když nechci kupovat drahá měřící přístroje?

Nejlepší odpověď
beer

Plíseň je způsobena vlhkostí zdiva.

Další odpovědi
mosoj

Je to o tom rosném bodu jak píše cukrar, nebo o vlhkosti která do zdi vzlíná ze zemně špatnou izolací.

Stěny jsou chladnější než je rosný bod vodních par v místnosti. Rosný bod je dán relativní!! vlhkostí. Relativní protože hodnota vlhkosti naměřená vlhkoměrem bude ukazovat při různé teplotě různou hodnotu a par v místnosti bude stále stejně. Vy musíte zabránit srážení vody na té stěně která plesniví ! To lze udělat několika způsoby.

  1. Zvýšit teplotu stěny. Bohužel to znamená drahé zateplení na vnějších zdech.
  2. Zvýšit trvale teplotu v místnosti. to zase znamená stále více topit.
  3. Snížit vlhkost v místnosti.

Otázkou je jak se vlhkost do zdi dostává. Pokud by to bylo z místnosti tak stačí to větrání a zvýšené topení či to zateplení zdi z vnějšku, či ohlídat zdroj vlhkosti.

Pokud je to ale zemní vlhkostí ( vlhkost do zdi vzlíná od země špatnou nebo žádnou izolací), pomůže jedině zamezení vzlínání vlhkosti do této zdi. Na to je zase řada, ale bohužel nákladných a pracných metod. V tomto případě nepomůže nic jiného než obnovení izolace či zamezení vzlínání té vlhkosti !!
Různými prostředky se plíseň dá zničit, ale za krátkou dobu naroste znovu.
Vlhkoměr se dá koupi za cca 200 Kč.
Doplňuji:
http://www.nej-ceny.cz/3084/vlh­komery/

Je třeba pořídit ten vlhkoměr s teploměrem , nebo mít vedle toho vlhkoměru ještě teploměr a vlhkost měřit s ohledem na teplotu, nejlépe při stále stejné teplotě. Jedině tak se dá hodnota vlhkosti porovnávat !!!!! Nezapoměňte že vlhkost je relativní !! vzhledem k teplotě !!!. Při poklesu teploty bude vlhkost stoupat a při zvýšení teploty bude vlhkost klesat i za předpokladu že se množství par v nístnosti nezmění.

elektrikář

Ve zdi jsdou tepelné mosty, nebo je slabá Betonové překlady nad okny a chlad proniká z venku, a na těchto plochách se sráží voda. Pokud staré nátěry obsahují klíh plesniví to. Oškrabte staré malování. V oknech by mněly být větrací otvory. poraďte se ve firmně která je instaluje.

Pájo

Řešil jsem podobný problém. Firma nám sice v bytě usadila nová plastová okna (resp. předchozímu majiteli), ale až tristně odfláknuli zapěnění montážní pěnou kolem rámů. Aby si usnadnili začišťovací zednické práce, vmačkávali do té pěny hned plastové L-lišty, které pohledově zakryly právě tu pěnu a sekanou hranu zdiva.

Na horní straně u dvou oken pěna téměř chyběla a na několika místech na spodní straně při silnějším větru dokonce táhlo a následně i zatékalo. Na oknech dole na skle, když se začalo topit, kondenzovala voda, na stropě nad oknem se tvořil také kondenzát (malé kapky), kolem oken se zpod lišt po zatékání dělaly na výmalbě mapy.
Na to vše pak skočila spokojeně zelená plíseň.

Když se to na začátku zimy začalo takhle pěkně rozjíždět, řek jsem si a dost!!
Lišty letěly dolů svinsky rychle, postupně jsem u těch !3 roky nových oken! vyškrábal postupně po celém jejich obvodu starou pěnu, znova to celé kvalitně přepěnil, pěnu zaříznul, překryl armovací perlinkou, zatáhnul lepidlem a začistil štukem. Všude jsem při té příležitosti (a nepořádku) sundal i vrstvu starých nátěrů malby a ošetřil antiplísňovou penetrací a novým nátrem.

Doplňuji:
Je to způsobeno vlhkostí ve zdivu, omítce nebo nátěru.
Vlhkost tam vzniká díky tepelným mostům nebo zatékání, nedostatečným zapěněním rámů oken (pokud tam firma v pěně nechá 6 děr na jedno okno – po vyklínování, už to pak nedopění a zazdí se to… můžete mít okna sebelepší a bude to špatně.
Vlhkost tam může vznikat díky běžnému bydlení lidí (vydechovaná vlhkost, vlhkost a pára z vaření).

Musí se dobře větrat i topit. Pokud to nepomáhá, je někde konstrukční nebo materiálová chyba. Pokud se to neodstraní, bude se to stále opakovat.

Já mám díky svému zásahu od plísně pokoj.

anonym

Jj, je to nevhodná nátěrová hmota, chce to odstranit stávajicí vrstvu (za mokra, postříkat fungicidem), napustit fungicidem, napenetrovat a vymalovat kvalitními barvami (na inkriminovaná místa je vhodné použít Eternal IN Thermo, jinde doporučuji používat akrylátové barvy, např.: Primalex Fortissimo…), dobrý fungicid je Detastop.
Doplňuji:
Samozřejmě, že to může být nevhodnou nátěrovou hmotou, skuste si dát do koupelny Primalex Standard. Při použití chlornanu sodného pozor může dělat fleky, hlavně při následné barevné malbě.

cukrar

Koníku, nevěřte všemu co se píše. Jak někdo může napsat, že je to nevhodnou nátěrovou barvou.

Je to jen o fyzice.
Povrch stěny je chladnější, nežli hodnota rosného bodu.
Je třeba zjistit více informací o stěně, zvýšit její povrchovou teplotu. Můžete sdělit vlhkost v místosti, teplotu?

Wang

Jasně, že jde o teplotu a rosný bod.
Zakoupenej vlhkoměr ten problém neodstraní.

Jak tu píší ostatní…
Buď budeš řešit následky (to že tam tu vlhkost máš)

  • víc a dlouhodobě topit a často větrat
  • použiješ vysoušeč zdiva, který ti bude ze vzduchu odstraňovat vlhkost
  • sundáš starou vrstvu nátěrů a po protiplísňový impregnaci znovu vymaluješ
  • přidáš těsnění do oken, pokud máš špaletový okna, pomůže deka mezi okny

nebo příčinu

  • vnější zateplení stěn
  • nová kvalitnější okna
  • nová izolace střechy, izolace zdiva proti (půdní) vlhkosti
  • více radiátorů
  • nové odvětrání místností – klimatizace, v kuchyni kvalitní digestoř, v koupelně odsávání vlhkosti

atd.

Mapel

Je to vlhkostí ve zdivu a vzdušnou vlhkostí. Často krátce větrat a vysušit zdivo.

Pro klubru: není to špatnou nátěrovou hmotou a odstranění nedělat fungicidem, ale chlornanem sodným a potom jako prevenci fungicidem.

Michálek1245

Stejně jako všude jinde je to problém s vlhkostí, respektive s jejím nedostatečným vyvážením. 😉 Doporučuji použít prostředky na odstranění plísně od https://www.od­straneniplisne­.cz/ a pak začít řešit, proč ta zeď zvlhla. Protože pokud tohle nevyřešíte, tak budete pořád jenom savovat a uklízet plíseň, které se ale bude dařit. Samozřejmě může pomoc i jednoduché odstranění skříně nebo křesla, pokud se plíseň vyskytne za ním. 😉

tyna.ryglova

My vlhkost v domě nijak neměříme. Máme problém s velkým vlhkem a to poznáme díky plísni na zdech. Plíseň vyčistím savem a zapnu odvlhčovač vzduchu, který vzduch odvlhčí. Je to skvělý pomocník. Pokud odvlhčovač neznáte, mrkněte se třeba na tento článek https://www.by­dlimekvalitne­.cz/jak-se-zbavit-vlhkosti-v-domacnosti . Od té doby, co se nám objeví plíseň, tak nechávám odvlhčovač zapnutý až do jara, kdy můžu nechat celý den otevřenou ventilačku a pak je od plísně pokoj.

Pajka.111

Dobrý den, i my uvažujeme nad Faber digestoří. Mám jen dotaz… Jak časově náročné je její dodání? Jak dlouho se čeká na to, než nám ji doručí?

petrdostal

No, plíseň je ve většině případů způsobená vlhkostí. Já s ní u nás doma měl také docela problémy. Zkoušel jsem se jí zbavit různými způsoby, ale jediný, který opravdu pomohl bylo čištění pomocí ozonu, viz https://www.o­zonovani.cz/pli­sen-v-byte/