archimax

Čím je zpevněna pokožka hmyzu?

Nejlepší odpověď
iceT

Jejich vnější kostra, pokožka, je tvořena dvěma vrstvami; epikutikula je tenká a vosková, vodě odolná vrchní vrstva neobsahující chitin, vrstva pod ní se nazývá prokutikula. Ta je tvořená chitinem, je o hodně silnější než vrchní vrstva a je tvořena dvěma částmi. Vnější se nazývá exokutikula zatímco vnitřní je endokutikula. Tuhá a ohebná endokutikula je vystavena z početných vrstev vláknitého chitinu a proteinů, prokládaných křížem krážem jako v obložený chléb, zatímco exokutikula je sklerotizována. Exoskelet je tedy velmi lehký a přitom naprosto neproniknutelný.

Není to ale jen tak jednoduché,nevím jak u ostatního hmyzu,ale třeba sklípkani mají vnější kostru,a když rostou,tak se musí svlékat a po svleku se musí ukrýt,aby jim nová „kůže“ opět ztvrdla,jinak jsou velmi zranitelní a oběd by jim tak mohl ublížit.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Hmyz#E­xoskeleton

Další odpovědi
www

Hmyz nemá položku, ale tzv. kutikulu, jejíž složení se liší podle druhu hmyzu. Tedy je i jiné, než uvádí IceT 😉
Studium, více zde
Doplňuji:
Sorry, opět moje T9. Napsána položka, místo pokožka 😁
Tedy: „..nemá pokožku..“

Zdroj: cs.wikipedia.or­g/wiki/Kutiku­la#Kutikula_be­zobratl.C3.BDch

badisko

chitin…

Doplňuji:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Chi­tin

Damiana

Ke kolegům ještě dodávám ještě jednu zajímavost ohledně hmyzí kostry…
Nedávno jsem hovořila s včelaři o varóaze. Což je závažné onemocnění včel, které je zhoubné právě tím, že kleštík (onen původce a parazit) navrtá včelí kostru (kutikulu) a dostane se včele až k masu. Včela (hmyz) má totiž na rozdíl od savce na těle nejdřív maso a pak teprve kosti. Jenže v tom je právě ten problém. Narušená kost se nezacelí a v hloubce (v mase) se utvoří infekce, která se rozšiřuje i na celé včelstvo, které se pak bohužel musí zlikvidovat.

anonym

Pokožka komárů bývá zpevněna chemickým postřikem který nepříjemně voní.