bolak

Čím je to způsobeno že některé stromy na zimu opadají a jiné ne a …

a jakou výhodu poskytuje tato vlastnost těm opadavým stromům?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Není to z mé hlavy ,ale našla jsem ti to.....

Blesk se ptal odborníků. Výsledek? Stromy totiž mají rozum! Proč padá listí? ,,Na podzim rostlina ví, že už list, který slouží jako zásobárna energie, nebude přes zimu potřebovat. Stáhne si z něj potřebnou energii a zamezí mu přísun vody, kterou si šetří pro sebe. List uschne a odpadne,“ vysvětlil Blesku Eduard Chvosta z Botanické zahrady v pražské Troji.

Listy prostě stromu slouží jako jakési zásobovače. Na jaře pak zase vyrostou a mohou dodávat vodu na další období.

Ale proč jsou listy barevné? Na podzim se celá příroda a s ní i stromy ukládají ke spánku, což s sebou u rostlin přináší rozklad zeleného barviva chlorofylu na barviva červená a žlutá. To je důvod, proč jsou listy právě v tuto roční dobu tak pestré. Nejdůležitější faktor, na kterém závisí barva listu, je počasí. Pokud je totiž podzim suchý, v listu se nestačí vyměnit barviva a spadne ještě předtím, než by se stačil zbarvit. Pak zůstane list na zemi hnědý. V případě, že by přišel mráz ještě předtím, než by listy opadly, šlapali bychom po zelených, podzimem nedotčených listech. Letos máme ale krásný barevný podzim, a to díky vlhkosti.

Změna ve zbarvení není jedinou změnou, která se v listech před příchodem zimy odehrává. Ostatní změny jsou sice na pohled méně nápadné, nicméně jsou pro rostliny životně důležité. V listech se nachází mnoho důležitých látek – cukrů, bílkovin a minerálních látek, které by byly po opadu listů ztraceny. Proto před tím, než list opadne, je alespoň část těchto látek odvedena z listů do vytrvalých částí rostliny, do větví, kmene a kořenů, kde jsou po dobu zimního klidu uloženy. V jarním období, kdy stromy raší, jsou tyto zásoby opětovně využity ke tvorbě nových listů a květů. Poté, co jsou látky z listů odtransportovány, listy opadávají. V tomto období jsou již dřeviny připraveny na přežití nepříznivých podmínek zimního období

Zdroj: http://www.bles­k.cz/clanek/zpra­vy-udalosti-zajimavosti/126413/pr­oc-stromy-opadavaji.html