Shady

Čím je krytá česká koruna?

jsou to nějaké pochybné dluhopisy jak u dolaru?

Odpovědi
anonym

Na odkazu je objasnění krytí Českou NB – https://www.cnb­.cz/cs/faq/cim_je_kry­ta_mena.html .
___
Mimochodem – oč by „krytí“ měny třeba zlatem bylo lepší?
😁

rigormortis

Mowla: krytí hodnoty oběživa zlatem má výhodu v neotřesitelnost měny, nízká nebo i záporná inflace (jelikož zlato zvyšuje v čase svou hodnotu), nezávislost na zahraničních trzích a volná směnitelnost za jinou měnu krytou také ve zlatě.

Dle vašeho odkazu je jasné, že měna je kryta tou samou měnou (investice x půjčky)…to je v pořádku dokud tomu lidé věří a peníze více investují, než vybírají.

Jediná neotřesitelná hodnota jsou pozemky a fyzický majetek.

Questman

Zemanovými bonmoty
Doplňuji:
rigormortis
Pozemky..... Třeba ten důl neprodáte…Třeba vám ho vemou xDD

xxx3

stejně jako naprostá většina současných měn. Důvěrou lidí, kteří ji používají.

MK44

Česká koruna je kryta zlatem a pohledávkami ČNB vůči zahraničí v cizích měnách (+ nějaká menší aktiva). Tedy důvěryhodností zmíněných měn a zlata. Pokud o tyto nikdo nebude stát, je krytí totam.

anonym

Bohužel jste mimo a kterákoliv z popsaných možností by byla mnohem lepší než to, co se děje ve skutečnosti. Tázající se je buď zběhlej provokatér nebo jej osvítil duch svatý.
Především, na otázku „kdo vydává peníze“ není pravdivá odpověď, že ČNB. V současné době ČNB vydáváním peněz s bídou kryje inflaci. Peníze „vyrábějí“ banky, které Vám je půjčují. Znamená to, že když si jdete pro půjčku, banka nesáhne do svých aktiv, tedy do peněz svěřených jí jejími vkladateli, a nepůjčí Vám peníze. Ty peníze prostě vytvoří úderem do klávesnice (tím, že Vám je připíše na účet). Nedosti na tom. Tato půjčka, tedy ty peníze vytvořené z ničeho, se okamžitě stávají aktivem té banky. Znamená to tedy, že pokud by byly všechny půjčky splaceny, nenastane ráj na zemi, ale bankovní sektor prostě zkrachuje, neboť to, z čeho žije je rozdíl mezi jeho nově tvořenými penězi a jeho stávajícím dluhem. Jinými slovy, celý systém stojí na časové prodlevě mezi vytvořením/vy­půjčením peněz a jejich splacením.Peníze dnes tedy vlastně vyjadřují hodnotu dluhu. Krytí zlatem, tedy převodová páka bank se s lety zmenšovala a dnes už vlastně neexistuje. Je to uzavřený kruh, kdy bankovní úvěr v jedné bance se stává vkladem v jiné bance a ten te druhé bance opět umožňuje upisovat další úvěry. Trochu to připomíná Ponziho schema (to populární „letadlo“). Banky prostě mohou vytvořit tolik peněz, kolik si můžeme půjčit.
Takže ještě jednou: Odpověď na otázku tedy zní: Takřka 96% z peněz, které jsou v oběhu bylo vytvořeno tím, že se někdo zadlužil u banky. Peníze jsou tedy kryté dluhem. Jediná cenná věc, která v této transakci existuje, je majetek, kterým ručíte za vytvořené peníze. Pokud by tedy neexistoval dluh, banky by neměly co půjčovat.
Banky ovšem nevytvářejí peníze na splácení úroků. Jediné místo, kde dlužníci tyto peníze mohou vzít je z celkového množství peněz v ekonomice. Tyto peníze ovšem byly vytvořeny výše popsaným způsobem, takže je jasné, že dluh nemohou splatit všichni, protože ty peníze, kterými by jej mohli splatit zatím neexistují, zvláště ne u dlouhodobých úvěrů, kde jsou úroky až několikanásobně vyšší než původní úvěr. Čím měně lidí si tedy bude půjčovat (bude vytvořeno méně peněz), tím více bude krachů a exekucí. A naopak. Celá ekonomika je tedy hnána potřebou vytvářet a půjčovat čím dál tím větší množství peněz aby bylo na splácení čím dál tím většího dluhu. Letadlo.
Ne nadarmo kdysi řekl M.A. Rotschild: „Dejte mi možnost vydávat a ovládat peníze a nebude mne zajímat, kdo tvoří zákony.“
Pak už je jen pár dalších třešniček na dortu. Například je možné se zeptat, komu patří banky v Čechách (až na dvě Němcům) a komu patří německé banky. To sem nenapíšu, nekdo by mne mohl obvinit z antisemitismu (z definice je antisemita člověk, který se sionistům nelíbí). Podíváme-li se v tomto světle na dnedávnou devalvaci koruny, zjistíme, že proto jsme nemuseli poskytovat žádné další, zbytečně viditelné, peníze na různé ty eurovaly a podobně. Stačila devalvace a ty miliardy z české ekonomiky poslušně utekly tam, kam měly. Tedy do Evropy (Německa) do bank. Singera ne, že by měli zavřít. Toho měli veřejně a bez soudu popravit.