Deli

Čím čistit koženkovou sedačku?

Koupili jsme si (já vím, asi jsme se zbláznili) bílou koženkovou sedací soupravu. Po půlroce už není bílá… ale taky ji ozdobilo naše batole propiskou. Jak to z ní dostat dolů, nemáte někdo zkušenost? Nechce se mi vyhodit 400 za lahvičku bůhvíčeho, když to možná půjde nějakým lacinějším domácím prostředkem.

Nejlepší odpověď
anonym

Ja bych to zkusila s Torem. ( Toro – cistici pasta ) . Takova ta pasta – pisek na nadobi a houbicku na dadobi a zkouset po kousickach … -iv-

Další odpovědi
barnajka

My máme koženkovou sedačku v kuchyni – není teda bílá, v kuchyni by asi dlouho bílá nevydržela. Míň odolný flíček by měl pustit obyčejným roztokem vody a saponátu – pochybuju ale, že to zabere na propisku (zvlášť, pokud už skvrna není čerstvá).

Taky se nám „podařilo“ čmárnout po sedačce propiskou – normálně jsem to jemně šudlila chvilku Cifem, chvilku solvinou – a flek je pryč. Nebo aspoň není vidět – sedačka je mechově zelená, tak možná že se to tam jen ztrácí.
Jestli to zmizí beze stopy i z bílé koženky, toť otázka :-/

Zkusila bych to na kousku, co to udělá – ideální je mít ustřižený kousíček koženky bokem (výrobce k sedačkám přikládá malý čtvereček pro případné pozdější domácí záplatování). Schválně tam čmárněte, nechte pár hodin zaschnout a pak zkuste vyčistit. Kdyby to náhodou nevyšlo a inkoust se na kožence ještě víc „rozpatlával“, aspoň si nezničíte rovnou celou sedačku.

A k tomu žloutnutí koženky – nevím, ale myslím, že proti tomu nic moc dělat nejde :( Bílá je holt bílá – a krásně bílou bohužel většinou zůstává jenom omezenou dobu. Prodloužit té bílé životnost jde snad jen pečlivou péčí od samýho začátku, ale to vyžaduje investovat do kvalitních přípravků, což jde za chvilku docela dost do peněz a žloutnutí stejně nezábráníte.

Jinak ještě – našla jsem jedno čistítko speciálně na kůži a koženku – není úplně nejlevnější, ale 400Kč to taky není :)

http://www.al­sar.cz/sk/e-shop/95686/c3919-potreby-pro-dobry-vzhled/cistic-na-kuzi-a-kozenku.html

Janka Terová

Čištění nejrůznějších sedaček se věnují zde https://www.byt­centrum.com/ma­gazin