Avatar uživatele
anonym

Čím by se dalo platit, kdyby neexistovaly peníze?

Zkuste si představit, čím by se platilo, kdyby neexistovaly peníze (mince a bankovky), nebo třeba kdyby neexistovaly ani platební karty.

Zajímavá 0 před 2745 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Stingo

Tak to už tady bylo. Existoval výměnný obchod. Zboží za zboží…

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
quentos

Jak píše Stingo. Ještě přidejme zajímavost – sloveso platit pochází od plátna, kromě směnného obchodu se v minulosti totiž platilo i plátěnými šátky…

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
zjentek

Vlastní energií- prací či jinou činností, čili výkonem.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
xxx3

čímkoli, co má buď hodnotu samo o sobě (potraviny), nebo je to dostatečně vzácné a dobře přenosné (zlato). Ostatně to tak bylo dlouhá tisíciletí.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Protože na vesnicích lidi nemají peníze (mají, ale málo), tak tam existuje barterový obchod, což znamená, já ti udělám to a to a ty mně za to buď dáš nějaké zboží či poskytneš jinou službu.
Sousedka třeba dělá ženským účesy (jako soukromá kadeřnice se neuživila) a oni jí za to dají upečený koláč (buchty apod.), kovář zase chlapům něco svaří (udělá na kovadlině) a oni mu za to pomohou posekat zahradu (nebo jiné práce).
Já chodím po vesnici zabíjet zvířata a za to dostanu tu králíka, tu kachnu apod.

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Funna

čímkoliv…stačí si položit otázku co to jsou peníze…„papírky“, které udavají hodnotu kupní síly…a pokud ty papírky nahradíš čímkoliv jiným např. solí (ano, už slyším: té je všude relativně dost) tak jen budeš do obchodu tahat pytle se solí, která se změnila na platidlo, místo jednoho papírku…
za sůl si nahraď cokoliv jiného a máš zase jen platidlo…
a platební karty na to nemají vliv…ty jsou jen nástrojem k získání soli, kterou máš uloženu v bance!
a pokud se ptáš, co by se stalo, kdyby se zrušila platidla úplně…tak takový obchod už tu byl a jmenoval se směnný obchod…to tě ve škole nenaučili?

Upravil/a: Funna

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
talka

Plátno se měřilo na lokty.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Lgee

Kuřecími stehny

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek