Čím by se dalo platit, kdyby neexistovaly peníze?

Zkuste si představit, čím by se platilo, kdyby neexistovaly peníze (mince a bankovky), nebo třeba kdyby neexistovaly ani platební karty.

Nejlepší odpověď
Stingo

Tak to už tady bylo. Existoval výměnný obchod. Zboží za zboží…

Další odpovědi
quentos

Jak píše Stingo. Ještě přidejme zajímavost – sloveso platit pochází od plátna, kromě směnného obchodu se v minulosti totiž platilo i plátěnými šátky…

zjentek

Vlastní energií- prací či jinou činností, čili výkonem.

xxx3

čímkoli, co má buď hodnotu samo o sobě (potraviny), nebo je to dostatečně vzácné a dobře přenosné (zlato). Ostatně to tak bylo dlouhá tisíciletí.

anonym

Protože na vesnicích lidi nemají peníze (mají, ale málo), tak tam existuje barterový obchod, což znamená, já ti udělám to a to a ty mně za to buď dáš nějaké zboží či poskytneš jinou službu.
Sousedka třeba dělá ženským účesy (jako soukromá kadeřnice se neuživila) a oni jí za to dají upečený koláč (buchty apod.), kovář zase chlapům něco svaří (udělá na kovadlině) a oni mu za to pomohou posekat zahradu (nebo jiné práce).
Já chodím po vesnici zabíjet zvířata a za to dostanu tu králíka, tu kachnu apod.

Funna

čímkoliv…stačí si položit otázku co to jsou peníze…„papírky“, které udavají hodnotu kupní síly…a pokud ty papírky nahradíš čímkoliv jiným např. solí (ano, už slyším: té je všude relativně dost) tak jen budeš do obchodu tahat pytle se solí, která se změnila na platidlo, místo jednoho papírku…
za sůl si nahraď cokoliv jiného a máš zase jen platidlo…
a platební karty na to nemají vliv…ty jsou jen nástrojem k získání soli, kterou máš uloženu v bance!
a pokud se ptáš, co by se stalo, kdyby se zrušila platidla úplně…tak takový obchod už tu byl a jmenoval se směnný obchod…to tě ve škole nenaučili?

talka

Plátno se měřilo na lokty.

Lgee

Kuřecími stehny