nabubindes

Cikáni, cigáni nebo romové? Jakou máte zkušenost? Povídejte.

nezdá se vám, že naše vlády si absolutně nevědí rady co s tou chátrou dělat? že se otázce cigánů každý politik vyhýbá? za sebe mám zkušenosti jen ty nejhorší, nejsou však všichni stejní mohl bych jmenovat knkrétní lidi. jak jseš na tom ty?
Doplňuji:
je to jenom názor…

Nejlepší odpověď
Bumbes

Jako bývalý šéf i zaměstnavatel mám s cikány zkušenosti oboustranné – dobré i špatné. Jeden fenomen se však pravidelně opakuje. Pokud jich je totiž víc pohromadě, okamžitě se v nich probudí nezvladatelný instinkt „smečky“ (agresivní davové psychózy). Při použití odděleného pracovního zařazení bývají tito pracovníci dokonce i rentabilně produktivní ke spokojenosti zaměstnavatele.
Uměle vypiplaný termín „Rom“ (přivandrovalým exotem z Indie Kumarem Vishwanathanem) je paskvil, který ani sami cikáni mezi sebou nepoužívají. Vždy se mezi sebou titulovali osloveními jako např.: cigáne, more, dyk a pod., ale NIKDY NE „rome“!

Další odpovědi
kropitko

Já mám dojem,že naše vlády si nevědí rady absolutně s ničím. Jinak s cikány žádné špatné zkušenosti nemám,ale asi je to tím,že s nimi nemám téměř žádné zkušenosti.

vagra

Pro Kropitko-Moc hezky jste vystihla Váš vztah k cikánům,dokonce i důvod,proč tomu tak je.Nemáte s nimi téměř žádné zkušenosti.
Příjemný fakt.
Přeji Vám,aby jste v té slastné nezkušenosti,vy­držela co nejdéle!
Je mi líto,že nemůžu potvrdit podobné zkušenosti.Moje jsou spíš opačného charakteru.
Ale to bude nejspíš tím,že se s nimi setkávám,téměř den­ně.

panenka

Já jsem se zatím setkala s cikánama na kterých mám tu nejhorší vzpomínku.Na koupališti mě ukradli malé rádio díky plavčíkovy jsem rádio dostala během 30 minut nazpět.A jednou když jsem si hrála s mojíma děckama na ulici tak jsem jim šla udělat pití a telefon jsem nechála na plynoměru pod časopisem.Zrovna šel cikán telefon mi vzal a rychle odešel moje dcera která ho vyděla mi řekla o koho šlo a kam šel tak jsem se za ním vydala a řekla jsem mu že jestli mi ho nevrátí tak zavolám policii.Mezi tím jsem zahlédla jeho mamku v autobuse takže mi bylo jasné kam jede tak jsem zavolala policii řekla co a jak a díky policii jsem měla telefon do půl hodinky nazpět.Takže nemám na nich žádné dobré vzpomínky.

oskar

Já mám na cikány špatnou vzpomínku ukradli mi peníze doklady.Ale znám také slušné rodiny,kteří žijí jako normální lidé.

martina1

Mě rozčiluje to rozdělení cikáni a ostatní,ale jak píšete je to názor a každý má na něho právo.Já chodila na základku se třemi a nikdy jsme problémy neměli.Dnes je z jednoho kluka lékař ,z holky slušná prodavačka a třetí je autobusák.Co se týká politiků,tak ti by se měli ptát sami sebe ,který z nich udělal chybu.Dlouho pěstovali ve všech lidech,názor,že větší verbeš než cikáni neexistuje a dnes se jim extrémisti vymykají z ruky.Nadruhou stranu vypěstovali v cikánech a dalších menšinách pocit,že mohou vše a běda jak je někdo neposlechne,tak už to berou jako diskriminaci.V na­šem okolí převládají grázlové"bílí"a z těch mám větší strach.Minulý týden objasnili několik krádeží a ke všem se přiznali čtyři kluci.Synové hoteliéra,majitele pohřební služby,majitele obchodu a soukromého elektrikáře.Nikdy bych se těchto kluků nebála,oto větší zděšení to bylo.A k sociálním dávkám,mě přijde nespravedlivý celý systém.A paní aramah mě jen ujistila.Jsem"bí­lá",od školy pracuji.Stejně i můj muž.Máme dvě děti a řádně platíme daně.Podle vás bychom měli dostávat pouze okolo 5tis na jedno dítě,protože cikáni berou víc.Já bych brala i 100Kč.Brala bych to jako symbolické ocenění od státu,že vychovávám 2 děti a řádně pracuji.Nedostáváme vůbec nic,jen odevzdáváme čím dál větší část platu na nezaměstnané,ať bílé nebo cikány.....

ten který je

Chtěl bych něco napsat ale raději ne.:-(

aramah

Zkušenost mám dokonce jsme se museli sťehovat,je to už dávno ale zapomenout se nedá.Dnes už cikána vidím jen v televizi. Klobouk dolů matka si osvojí cikáńata dcery a bere 36tisíc mněsíčně,na tři děti. Česká rodina na tři děti bere cca 14tisíc.A to se říká že jsou nevzdělaní. Jsou to šikulové.Ty naši Romové.

Fallen Angel

já mám s cikány jen špatné zkušenosti. Jednou mě chtěli okrást, nepovedlo se jim to – jeden „odešel“ se zlomeným loktem a druhý bez páru zubů – dělám už 11 let judo a ju-jitsu, takže se umím bránit moc dobře. Holt měli smůlu, že narazili na blbého člověka.

Romská otázka by se dala vyřešit tak, že by se jim dal vlastní stát, deportovali by se tam a ať si tam dělaji co chtěji. pak by to už nebyli ti, co nemaji kam jít, chudáčkové. Byli by naprosto zrovnoprávněni. → Bych chtěla vidět, jak by to v tom státě vypadalo 😁

mojitek

…rómové?…to jako"římané"???
Samozrejme ze ne vsichni jsou stejni.Mam velmi dobreho kamarada-„róma“ ktery ovsem je slusny,hodny,ale kdyz vidi ostatni rómy tak peláší radsi na druhou stranu chodniku…
tak asi tak…
Doplňuji:
eva : nehazime je do jednoho pytle.Jde jen o to,ze 95% z nich jsou to co jsou…

fortin

A co náš zaběhnutý systém, ten je dobrý? Co vaši politici?

Musím přidat perličku. Obkládal jsem v pěkném cikánském bytě v koupelně kolem vyměněné vany. Platilo to družstvo, po 20ti letech byla nutná výměna vany. Před zahájením práce mě paní nabídla pití, nabádala mě abych tu práci udělal dobře aby to nevypadalo jako u cigánů. Byla to legrace. Pozvala mě na oběd, vařily s dcerou. Guláš. Chutnal jako od maminky. A pivo. Hodně mě vadí, když nejsou k dostání obklady které nemají stejný rozměr jako ty původní. To jsem připravený nepokračovat v práci nebo ať to šéfové vyřeší. Svou práci dělám pro lidi ať je jakkoliv placená. Co mě tam kromě toho vadilo, že se mě tam motal maličkatý Marián. Hned zvedl majzlík, kladivo, ukázal mě své pití které mě nalil do boty, tahal lžíci s lepidlem, a já musel myslet na otázky které mě dával, zvídavé děťátko.

Jinak cigáni jsou se mnou na tom dobře.

anonym

Dříve jsem je opatrně bránil,dnes,kdy mám zkušenost(i),ani náhodně.
Kdysi,koncem 2.pol.min.stol.jsem uviděl na Žižkově obrovský plakát,dneska by se řeklo billboard.Na něm upoutávka na film „Cikáni jdou do nebe“ (Nádherná muzika).
Na spodní část někdo fixem připsal:„Ať jdou třeba do ......,hlavně,když zmizej ze Žižkova“.
Někdy si vzpomenu.

anonym

Ctela bych napsat,ale uz bych se sem nemusela dostat.CIKAN VERSUS ROM A I CECH?Ti se maji.
Doplňuji:
Je mam ulet-(ctela)=chtela.

BENYTA

Na 100% NEGATIVNÍ zkušenosti,už je to dávno,uvázala jsem dva pejsky před obchodem,na minutku skočila jen pro chleba /dnes,v dobách psích zápasů a vyhledávání vhodných kořistí už bych to neudělala/,a už se kolem točila cikánata,a že psi se nenechali ukrást – tehdy drahá,vzácná rasa – tak je aspon pěkně poplivali…
Možná hloupý příklad…
Ostatní zkušenosti už jsou mnohem tvrdšího kalibru,nemá cenu je popisovat,každý víme své když napíšu opravdový názor,riskuji vymazání odpovědi…
Nejsem rasista,s jedinou vyjímkou…

eva

Žiju s cigánem a jsem spokojená.Je to normální,obyčej­ný,pracující chlap a sportovec.Nebudu ho tady vychvalovat,protože rasisti by to stejně nepochopili.Když jsem šla ale poprvé k jeho rodičům,taky jsem měla smýšené pocity.Smál se mi a věděl proč.Byla jsem hrozně překvapená,že jsou to úplně obyčejný lidi,jako každý jiný.A co jsem do té doby,než jsem ho poznala,nevěděla?Že se cigáni rozdělují a taky mezi sebou nesnáší.Jsou to Rumungrové(ro­mové),Olaští romové,Sintové … dál už si to nepamatuju a můj „cigán“ zrovna není doma,protože pracuje i v sobotu a neděli,tak mi nemůže poradit co víc napsat.Jen bych chtěla říct,neházejte je všechny do jednoho pytle,opravdu jsou i slušní a hodní cigáni … 🙂 .

milas

ahojky,nemusim,syn chodí do zvl.skoly a pomocne tridy, je ZTP/P a jich je tam 90%,sami ucitelky mi rikaly,ze tam nemaji co delat,ze se tam prerazuji,že jsou nezvladatelny- ne postizeny!!! Me jen tak ze srandy,nebo z dlouhe chvile napadla cikanka s podpporou 5 chlapu,je pravda,že jen cuceli(strejda,bracha,de­da…) nalomenej prst,3 cm ples atd..,ja tu SVINI CERNOU dostala pod sebe(preprala jsem ji)ALE NEDOKAZALA BOUCHNOUT!!!! Tak cim to je??? Nikdy pred tim jsme se nevideli…