annas

Čichám, čichám člověčinu – známe z pohádek. Svědčí tato slova o kanibalismu v dávné minulosti, např. i u Keltů?

Myslíte si, že svaté přijímání je jakýmsi „kanibalismem“ v přeneseném slova smyslu?
Katolící věří, že chléb a víno se při přijímání mění v tělo a krev Ježíše Krista a že s ním splynou…

K této otázce mě inspiroval jeden článek … pokud se někdo vyjádří, budu ráda..

Domorodci zase pojídali své mrtvé na důkaz úcty, stejně tak je obětovali.

Nejlepší odpověď
dědapetr

Myslí že to je specifikum pro pohádky,kde obři či čerti cítili zápach člověka.věřím že nebyli kanibalové,ale s tím čicháním člověčiny,to kolikrát je síla třeba v šatnách sportovců,v tram­vaji v létě a podobně.

V lidské společnosti byl v minulosti praktikován rituální kanibalismus (např. pozření srdce nepřátelského bojovníka bylo vnímáno jako získání části fyzické a duševní síly, kterou disponoval); jeho stopy byly výrazně zachyceny i na našem území u populací střední doby bronzové. Často ovšem patrně mohl souviset i s úsporností; není zřejmě náhodou, že se kanibalistické rituály vyvíjely nejčastěji u komunit v oblastech s omezenými zdroji vhodné masité potravy. V moderní společnosti byl kanibalismus prakticky vymýcen, známy jsou jen případy zapříčiněné hladem (obležení, hladomor) a výjimečné činy některých vyšinutých jedinců. V oblastech málo zasažených západní kulturou se kanibalismus udržoval ještě dlouho v 20. století, jako například na Papui-Nové Guinei. Provozovali ho patrně i někteří afričtí diktátoři 20. století, např. Jean-Bédel Bokassa a Idi Amin, ale i vojáci Charlese Taylora[1]. Jeden z nejpozdějších případů kanibalismu ve společnosti byl pozorován v Severní Koreji během rozsáhlého hladomoru mezi lety 1995 a 1997.[2][3]
V moderní společnosti se kanibalismus vyskytuje ojediněle a je považován za závažný zločin spojený s duševní patologií. Někteří z největších masových vrahů 20. století kanibalismus praktikovali (např. Andrej Čikatilo).

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ka­nibalismus

Další odpovědi
Drap

Je to tak. Kanibalismus byl kdysi snad ve všech kultůrách. Pravdou je, že se o tom dost málo mluví, ale keltové i staří slované byli kanibalové. Svědčí i archeologické nálezy. Jestli však tímto výrazem se to objevilo v pohádkách bude asi velmi obtížné dohledat.