tornadolou

Cibetková káva

Pořád mi nějak nejde do hlavy, jak někdo mohl přijít nato, že vybíráním zrnek kávy z trusu cibetky vznikné káva vynikající chuti.
Doplňuji:
Nejde mi o to jak vzniká, ale spíš o to jak někoho mohlo napadnout udělat kávu ze zrnek v trusu cibetky.

Nejlepší odpověď
svejk007

Co je Cibetka?

Cibetky jsou podčeledí malých kunovitých šelem z čeledi cibetkovitých, charakteristické dlouhým štíhlým tělem s protáhlou hlavou, špičatou tlamou a delším huňatým ocasem, některé druhy cibetek mají zatažitelné drápky. Podčeleď cibetky zahrnuje celkem 7 rodů cibetek a ženetek. Jedná se o velmi starobylou formu šelem. Tyto šelmy žijí v Asii, Africe a jižní Evropě. Většina cibetkovitých má u pohlavního ústrojí pachové žlázy vylučující ostře páchnoucí látku, tzv. cibet, dříve používanou ve voňavkářském průmyslu.

Káva Kopi Luwak

Slovo luwak označuje v indonéštině­kunovité zvíře – cibetku, která se živí hmyzem a tropickými plody, tedy také plody kávovníku, které prochází jejím zažívacím traktem. Chuť cibetkové kávy je popisována jako velmi kořeněná, s velice příjemnou a lehkou příchutí čokolády a karamelu.
Cibetka

Mezi nejvýznamější teritoria kde se vyskytuje Cibetka patří Indonézské ostrovy Sumatra, Jáva a Bali.
Kávová zrna

Sběrači kávy musí v lese pátrat o cibetčím trusu, probrat se jím, najít v něm plody kávovníku a odstranit obal peckovice z nepoškozených zrn. Ta se pak praží klasickým způsobem. Fermentovaná zrna ztratí původní hořkost a po vyloupání a pražení získají zvláštní jemnou chuť a příjemné aroma.

Cena kávy se pohybuje kolem jednoho tisíce dolarů za kilogram a tak může být tato káva právem považována za nejdražší na světě.
Cibetková káva

Vědci se pokoušeli objasnit proč má káva Kopi Luwak tak netradiční a nesmírně aromatickou chuť.

Káva Kopi Luwak byla na trh uvedena koncem 19. století. Od té doby vznikaly pokusy chovat cibetku v zajetí a pokusit se o jakousi velkovýrobu, ovšem cibetky se v zajetí odmítají plody kávovníku živit.

Další odpovědi
Terryle

Zajímavá otázka. Kafe miluju, ale do tohohle bych asi z principu nešla :oD
Nemohlo to být naopak? Tipuju, že pokud taková cibetka vykálí hromadu s kafovejma zrnkama, tak se ten výkal „rozloží“ rychleji než jeho těžší pevné částky – kávová zrnka. Třeba pak někdo tu hromádku kafových zrn našel, nedumal nad tím, jak se tam vzaly, udělal si z nich kafe a ono bylo dobrý. Tak hledal další hromádky… a časem se zjistilo, že je holt dělají cibetky..
Ale možná se pletu. Jsem zvědavá, jak to je :oD