Standaa

Chytří lidé! Co je to neumělecký text a jak jej zpracovat?

Potřebuji udělat neumělecký text na knížku Labyrint světa a Ráj srdce, a nevím co to má být a jak to udělat. Je to něco, co vyhledám na netu a zkopíruji, nebo to musím vytvořit? Děkuji a prosím jen seriózní odpovědi. Srandu si ze mě nedělejte, pokud máte soudnost.
Doplňuji:
Asi jste m¨ne nepochopili. Pracovní listmáme s kamarádem, on četl tu knížku a dělá umělecký text, já mám udělat neumělecký. Robor pak bude dělt třída, ne já ani kamarád. Do toho neuměleckýho si můžu zvoli jakýkoliv text z internetu, nebo co vlastně?

Nejlepší odpověď
annas

Nechápu, že vám nevysvětlí vyučující CJL.

Rozbor neuměleckého textu je součástí státní i školní maturitiy.
Víte určitě, že umělecký text souvisí s literáním dílem a jeho rozborem Vy máte rozebrat Labyrint nikoliv z pohledu uměleckého díla, ale odborného díla.. Zpracováváte jen úryvek.
Umělecký text spojuje především funkci estetickou se sdělnou, komunikativní. autor – něco sděluje, plsobí na city. Takže rozdíl mezi neuměleckým a uměleckým textem je především ve funkci estetické a subejktivním pohledu čtenáře.

V neuměleckém testu je třeba posoudit účel textu, uvést funkční styl a slohový útvar, posoduit jazyk a charakterizovat a přístup autora k problému. rozbor je obecnější, jednodušší než rozbor umělecký.

„Jako neumělecký text se v maturitě může objevit například výňatek z učebnice nebo zákona, pozvánka, úryvek z novinového článku či plakát. Samotný rozbor není obtížný, je ale třeba dát si pozor na drobnosti, jež obyčejně nevnímáme“

Jak s rozborem začít?
Projděte si odkaz, je v něm návod, jak při rozboru postupovat, z čeho vycházet.
Určitě pomůže.

http://studen­tmag.topzine.cz/roz­bor-neumeleckeho-textu-u-maturity-neni-boj-staci-vedet-jak-na-to/

Doplňuji:
Vy jste si nepřečetl, co patří do neuměleckého textu.
Opakuji, nechápu, že vám nevysvětlil/a/ vyučující. Můžete si vybrat text třeba z časoopisu atd.

Vložila jsem do Google „Neumělecký text“ a vyjelo několik odkazů. Kdyby se odkaz neotevřel, tak zkuste sám.

Podívejte se na výběr textů.https://www­.google.cz/se­arch?q=Neum%C4%9Blec­k%C3%BD+text&i­e=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=or­g.mozilla:cs:of­ficial&client=fi­refox&channel=sb&gfe_r­d=cr&ei=CBo9VPGzFK­iH8Qfy4oDwDQ#rls=or­g.mozilla:cs:of­ficial&channel=sb&q=Ne­um%C4%9Bleck%C3%BD+text

jinak diskuse

Další odpovědi
MK44

Díky, že jste si na mně vzpoměl 😉

Co je umělecký text lépe než Annas napsat nedovedu. Neumělecký text nemá estetických ambicí. Například v návodu na zprovoznění softwaru nejde o to, jak vytříbenou gramatiku, jak bohatou a květnatou slovní zásobu, jaký větný rytmus autor použije, jakou emoci či náladu v čtenáři vyvolá, nýbrž o to, zda je text přehledný, utříděný, odborně správný, jednoznačný, pro čtenáře pochopitelný tak, aby ten software podle toho textu zprovoznit šlo. Ne že by neumělecký text emoce nevyvolat nemohl – je-li návod zmatečný, podlehnete pocitu vzteku a návodem praštíte o zem, ale to jen tak na okraj.

Labyrint světa a Ráj srdce bych označil jako dílo filosoficko-umělecké. A rozbor jak umělecké tak neumělecké stránky takového díla je značně náročný. Něuměleckou stránku knihy posuzujte z pohledu světonázorového, filosofického, sociologického, psychologického apod. Rozebírejte v knize obsažené myšlenky! Jejich obsah, jejich návaznost. Svůj text uspořádejte tak, aby byl především přehledný s logickou návazností jednotlivých částí a čtenářům srozumitelný, byť na úkor jeho líbivosti a emotivnosti. Samozřejmě, bez toho, abyste tu knihu přečetl, to NEJDE!!!

led

Neumelecký text je táto otázka a odpovede k nej.
Umelecký text je báseň, dobrá kniha, scénar,…
Spracovávať, čo pod tým rozumieť?
herec písaný scénar spracováva do hovoreného a hraného textu
báseň preciťujete nielen textom ale aj „dušou“

„Pracovní listmáme s kamarádem, on četl tu knížku a dělá umělecký text, já mám udělat neumělecký“ vtipné…
Mám to chápať ako -on to čítal, ja budem o tom písať- ? Strašne mi to pripomína novinárov a kritikov umeleckých diel :)

Emefej

Myslíš, že něco najít na netu a zkopírovat to, je splněním úkolu? Pokud ano, tak hledej a kopíruj. Pokud ne, tak budeš nucen knihu přečíst a něco o ní napsat sám.