Pokročilý

Chytří lidé! Co je to neumělecký text a jak jej zpracovat?

Potřebuji udělat neumělecký text na knížku Labyrint světa a Ráj srdce, a nevím co to má být a jak to udělat. Je to něco, co vyhledám na netu a zkopíruji, nebo to musím vytvořit? Děkuji a prosím jen seriózní odpovědi. Srandu si ze mě nedělejte, pokud máte soudnost.
Doplňuji:
Asi jste m¨ne nepochopili. Pracovní listmáme s kamarádem, on četl tu knížku a dělá umělecký text, já mám udělat neumělecký. Robor pak bude dělt třída, ne já ani kamarád. Do toho neuměleckýho si můžu zvoli jakýkoliv text z internetu, nebo co vlastně?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Nechápu, že vám nevysvětlí vyučující CJL.

Rozbor neuměleckého textu je součástí státní i školní maturitiy.
Víte určitě, že umělecký text souvisí s literáním dílem a jeho rozborem Vy máte rozebrat Labyrint nikoliv z pohledu uměleckého díla, ale odborného díla.. Zpracováváte jen úryvek.
Umělecký text spojuje především funkci estetickou se sdělnou, komunikativní. autor - něco sděluje, plsobí na city. Takže rozdíl mezi neuměleckým a uměleckým textem je především ve funkci estetické a subejktivním pohledu čtenáře.

V neuměleckém testu je třeba posoudit účel textu, uvést funkční styl a slohový útvar, posoduit jazyk a charakterizovat a přístup autora k problému. rozbor je obecnější, jednodušší než rozbor umělecký.
----

"Jako neumělecký text se v maturitě může objevit například výňatek z učebnice nebo zákona, pozvánka, úryvek z novinového článku či plakát. Samotný rozbor není obtížný, je ale třeba dát si pozor na drobnosti, jež obyčejně nevnímáme"

Jak s rozborem začít?
Projděte si odkaz, je v něm návod, jak při rozboru postupovat, z čeho vycházet.
Určitě pomůže.

http://studentmag.topzine.cz/…

Doplňuji:
Vy jste si nepřečetl, co patří do neuměleckého textu.
Opakuji, nechápu, že vám nevysvětlil/a/ vyučující. Můžete si vybrat text třeba z časoopisu atd.

Vložila jsem do Google "Neumělecký text" a vyjelo několik odkazů. Kdyby se odkaz neotevřel, tak zkuste sám.

Podívejte se na výběr textů.https://www.google.cz/…

jinak diskuse

Další odpovědi:

Bronzový

Díky, že jste si na mně vzpoměl ;-)

Co je umělecký text lépe než Annas napsat nedovedu. Neumělecký text nemá estetických ambicí. Například v návodu na zprovoznění softwaru nejde o to, jak vytříbenou gramatiku, jak bohatou a květnatou slovní zásobu, jaký větný rytmus autor použije, jakou emoci či náladu v čtenáři vyvolá, nýbrž o to, zda je text přehledný, utříděný, odborně správný, jednoznačný, pro čtenáře pochopitelný tak, aby ten software podle toho textu zprovoznit šlo. Ne že by neumělecký text emoce nevyvolat nemohl - je-li návod zmatečný, podlehnete pocitu vzteku a návodem praštíte o zem, ale to jen tak na okraj.

Labyrint světa a Ráj srdce bych označil jako dílo filosoficko-umělecké. A rozbor jak umělecké tak neumělecké stránky takového díla je značně náročný. Něuměleckou stránku knihy posuzujte z pohledu světonázorového, filosofického, sociologického, psychologického apod. Rozebírejte v knize obsažené myšlenky! Jejich obsah, jejich návaznost. Svůj text uspořádejte tak, aby byl především přehledný s logickou návazností jednotlivých částí a čtenářům srozumitelný, byť na úkor jeho líbivosti a emotivnosti. Samozřejmě, bez toho, abyste tu knihu přečetl, to NEJDE!!!

Zlatý

Neumelecký text je táto otázka a odpovede k nej.
Umelecký text je báseň, dobrá kniha, scénar,...
Spracovávať, čo pod tým rozumieť?
herec písaný scénar spracováva do hovoreného a hraného textu
báseň preciťujete nielen textom ale aj "dušou"

"Pracovní listmáme s kamarádem, on četl tu knížku a dělá umělecký text, já mám udělat neumělecký" vtipné...
Mám to chápať ako -on to čítal, ja budem o tom písať- ? Strašne mi to pripomína novinárov a kritikov umeleckých diel :)

Stříbrný

Myslíš, že něco najít na netu a zkopírovat to, je splněním úkolu? Pokud ano, tak hledej a kopíruj. Pokud ne, tak budeš nucen knihu přečíst a něco o ní napsat sám.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2417
Zlatý Drap 1489
Zlatý quentos 1219
Zlatý mosoj 643
Zlatý hanulka11 567
Zlatý gecco 564
Stříbrný ivzez 539
Zlatý led 528
Zlatý marci1 491
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.