elvan

„Chybí“ mi na disku 5GB. Jak zjistím, kde jsou?

Chápu – blbá otázka. Pokusím se přiblížit. Mám MacBook Air, 60GB. Dělala jsem si v něm pořádek, zálohovala jsem si hudbu, video atd. Součtem všech složek, které mám, jsem zjistila, že mi do údajných 60GB celých 5GB chybí. Je něco, co se ve Finderu neukazuje? Všechno jsem to počítala v GB, tedy chyba by v přepočtu na Gb neměla být. Případně existuje nějaký probram (na Appstoru jsem našla pouze placené programy), který najde nepoužívané složky/dokumen­ty/programy a upozorní, případně najde duplicity?
Sečetla jsem konkrétně: Dropbox, Aplikace, Plocha, Dokumenty, Stahování, Hudba, Obrázky, Filmy, Systém, Knihovna… prostě klasika
Teoreticky by mohl být třeba problém ve složce Uživatelé (ale ta pouze odpovídá klasickým dokumentům, hudbě atd – je tam pouze moje osobní složka), úplně nerozumím, co přesně je v knihovně, předpokládám že nějaké pomocné systémové soubory, ale jinak nevím…
Díky za rady :)
Doplňuji:
Mám za to, že Apple skryté složky nedělá. A i kdyby, zahrnul by je třeba v systému. Kde jinde, že?

Odpovědi
Michal Kole

A nebo je disk poškozen a jsou na něm vadné sektory

anonym

No pak tam máš ještě skryté soubory a složky a tam taky něco je.

cochee

To je známý problém binární × dekadický gigabajt. Dekadický gigabajt je miliarda bajtů přesně, tedy 1 000 000 000 B. Binární gigabajt je dvě na třicátou bajtů, tedy 1 073 741 824 B. Výrobci označují kapacity disků v dekadické soustavě, ale počítač s nimi zachází ve dvojkové soustavě, čili disk označený výrobcem jako 60 000 000 00­0 bajtů velký (60GB) je binárně cca 55,8 GB (správněji GiB, pro odlišení). A další věc, na žádném diskovém souborovém uspořádání není 100% kapacity volné pro data, je jedno zda to jsou systémy pod Windows, GNU/Linux nebo Apple – vždy je určité místo vyhrazeno pro režii disku (různé alokační tabulky atd.).