Chyba v daňovém zvýhodnění

Dobrý den, právě jsem zjistila, že naše zaměstnankyně od roku 2007 zřejmě neoprávněně uplatňuje slevu na dítě. Od roku 2007 nežije ve společné domácnosti a soudem jí bylo nařízeno platit výživné. Což nám neoznámila.Dítě je u otce, který celou dobu slevu na tot dítě neuplatňuje.Jak mám postupovat u zaměstnanky­ně.Otec nemá zaměstnání je na ÚP.
Děkuji za radu.

Odpovědi
standa

Obvyklá praxe je, že zaměstnanec potvrzuje ´nárok´ na takovouto slevu v tzv. růžovém prohlášení. Není vaší povinností posuzovat zda je dítě považováno za „vyživované“ (ve smyslu zákona o daních z příjmu) matkou či otcem.

Pro vás je podstatné její podpis na tom ´růžovém prohlášení´.

Pokud by se prokázalo, že takováta sleva byla uplatněna neoprávněně ať již proto, že poplatník neměl dítě jako „vyživované“ a nebo že by sleva byla uplatněna 2× (jednou u matky, jednou u otce), tak plná odpovědnost je na zaměstnanci, který podepsal zmiňované prohlášení.

Na druhou stranu, třeba se jedná o tichou dohodu mezi rodiči, když už otec nemůže uplatňovat slevu tím, že je veden na ÚP…, kdo ví co všechno je možné v českém daňovém prostředí 🙂

Hana

Jedna věc je co Vám zaměstanec napíše do Prohlášení a druhá jakým způsobem jsou tyto údaje ověřeny a doloženy. Chápu, že je časově náročné obnovovat každoročně doklady s tím, že by zaměstnanec prokazoval, že jiná osoba si slevu na dítě neuplatńovala (některé finanční úřady to však k nelibosti poplatníků vyžadují), ale pokud jste na tuto skutečnost přišla, doporučuji vystavit Potvrzení o zdanitelných příjmech za r. 2007 – 2009 a doporučit jí podat daňové přiznání s tím, že na potvrzení vyznačte, že nesplňovala podmínku pro slevu na dítě z důvodů, které jste zjistila. Je sice hezké „chápat“ domluvy rodičů, ale není možné si tyto neustále upravovat pro případy, „kdy z toho kápne“ (na FÚ mají společnou domácnost, takže úlevy na daních a na kontaktních místech pro výplatu SSP nemají, takže dostávají sociální dávky).