psoun

Jak je možné, že má karbid vápenatý vzorec CaC2, když karbid má oxidační číslo –4 a vápník 2?

Budu vděčná za brzkou odpověd.

Nejlepší odpověď
Quimby

Protože se nejedná o uhlík s ox. číslem -IV, ale acetylid C2 s ox. číslem -II . Je to iont, který vznikne z acetylenu, tedy C2H2, kde mají mezi sebou uhlíky trojnou vazbu, a proto jím zbývá už jen jedna venkovní vazba, odtud -II.

Podrobněji to vypadá nějak takto:
C
/ |||
Ca–C

Akorát je to tedy rovnoramenný trojúhelník se základnou z uhlíků, ale to sem nenamaluji.

Další odpovědi
Dochy

Možná tole pomůže… koukni na vazbu
https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Calcium_car­bide

Lamalam

Nahraď oba vodíky v acetylenu vápníkem a je to.

Quimby

Tak ten obrázek se moc nepovedl, kdyžtak to je určitě někde na netu.

psoun

Děkuji moc.Velmi mi to pomohlo.