Chtěla bych se zeptat?

Chtěla bych se zaptat od1.7.2010jsem nastoupila do práce,ale před tím jsem byla4měsíce na pracáku a chtěla bych mít mimčo.Jaké mám nároky na mateřskou nebo na nějaké pobírání peněz?A v novém zaměstnání mám smlouvu do listopadu2010 kdybych chtěla třeba otěhotnět za 2měsíce nemůžou mě vyhodit?Prosím o podrobné vysvětlení,protože tomu absolutně neozumím.Děkuji

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

1.
RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK (RP)
a) 7.600 Kč / měs. do věku dítěte 21 měsíců
b) 3.800 Kč / měs. až do 4 let věku dítěte

Na tento RP budete mít nárok ode dne porodu, a to i kdybyste vůbec nepracovala, nebo jste nesplnila podmínky pro čerpání PPM.

2.
PENĚŽITÁ POMOC V MATEŘSTVÍ (PPM)
- pobírá se již od 6.-8. týdne před plánovaným termínem porodu
- jedná se o dávku z nemocenského pojištění, takže pro její pobírání musí být splněny 2 základní podmínky:
a) za poslední 2 roky musíte být alespoň 270 dní nemoc.pojištěná *)
b) čerpání PPM musíte nastoupit buď během trvání prac.poměru a nebo nejdéle v ochranné době**) po skončení prac.poměru

3.
Zaměstnavatel vám nemůže dát výpověď, pokud budete těhotná, ale může s vámi v této době skončit pracovní poměr ve zkušební době, která by měla trvat až do 30.9.2010 (pokud byla sjednána).

Pokud plánujete těhotenství a máte již splněnu podmínku "270 dní" (viz výše) a nemáte sjednánu zkušební dobu, tj. máte ´jistotu´ prac.poměru do 30.11.2010, tak doporučuji otěhotnět co nejdříve, aby předpokládaný den nástupu na ´mateřskou´ byl nejdéle do 31.5.2011 (tj. 180 dní po 30.11.).

Tak si to spočítejte :-)

---------------
*) Do doby 270 dnů se započítávají také dřívější období, v nichž zaměstnankyně v posledních dvou letech před porodem studovala nebo byla vedena v evidenci uchazečů o zaměstnání.

**) ochranná doba činí u těhotných žen 180 dní, ale zkracuje se, pokud doba předchozího nemocenského pojištění byla nižší než 180 dní

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1815
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 391
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.