pplisekk123

Chtěla bych se zeptat?

Chtěla bych se zaptat od1.7.2010jsem nastoupila do práce,ale před tím jsem byla4měsíce na pracáku a chtěla bych mít mimčo.Jaké mám nároky na mateřskou nebo na nějaké pobírání peněz?A v novém zaměstnání mám smlouvu do listopadu2010 kdybych chtěla třeba otěhotnět za 2měsíce nemůžou mě vyhodit?Prosím o podrobné vysvětlení,protože tomu absolutně neozumím.Děkuji

Nejlepší odpověď
standa

1.
RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK (RP)

  1. 7.600 Kč / měs. do věku dítěte 21 měsíců
  2. 3.800 Kč / měs. až do 4 let věku dítěte

Na tento RP budete mít nárok ode dne porodu, a to i kdybyste vůbec nepracovala, nebo jste nesplnila podmínky pro čerpání PPM.

2.
PENĚŽITÁ POMOC V MATEŘSTVÍ (PPM)

  • pobírá se již od 6.-8. týdne před plánovaným termínem porodu
  • jedná se o dávku z nemocenského pojištění, takže pro její pobírání musí být splněny 2 základní podmínky:
  1. za poslední 2 roky musíte být alespoň 270 dní nemoc.pojištěná *)
  2. čerpání PPM musíte nastoupit buď během trvání prac.poměru a nebo nejdéle v ochranné době**) po skončení prac.poměru

3.
Zaměstnavatel vám nemůže dát výpověď, pokud budete těhotná, ale může s vámi v této době skončit pracovní poměr ve zkušební době, která by měla trvat až do 30.9.2010 (pokud byla sjednána).

Pokud plánujete těhotenství a máte již splněnu podmínku „270 dní“ (viz výše) a nemáte sjednánu zkušební dobu, tj. máte ´jistotu´ prac.poměru do 30.11.2010, tak doporučuji otěhotnět co nejdříve, aby předpokládaný den nástupu na ´mateřskou´ byl nejdéle do 31.5.2011 (tj. 180 dní po 30.11.).

Tak si to spočítejte 🙂

*) Do doby 270 dnů se započítávají také dřívější období, v nichž zaměstnankyně v posledních dvou letech před porodem studovala nebo byla vedena v evidenci uchazečů o zaměstnání.

**) ochranná doba činí u těhotných žen 180 dní, ale zkracuje se, pokud doba předchozího nemocenského pojištění byla nižší než 180 dní