pplisekk123

Chtěla bych se zeptat

Chtěla bych se zeptat když jsem byla teďka 4měsíce na prácáku a od1.7.jsem nastoupila do práce a chtěla bych mít miminko,kolik musím mít odpracováno abych měla vůbec nárok na mateřskou?A je možno jít na mateřskou když mám smlouvu do listopadu?

Nejlepší odpověď
1popelka1

Aby žena měla nárok na PPM (peněžitá pomoc v mateřství), musí splňovat následující podmínky:

  1. Je-li zaměstnankyní, musí se před porodem alespoň 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech účastnit na nemocenském pojištění (včetně trvání ochranné lhůty a pobírání nemocenského až do začátku šestého týdne před stanoveným dnem porodu). Byla-li jí PPM v zaměstnání přiznána, nesmí v tomto zaměstnání již vykonávat práci.

b)Je-li OSVČ, musí se alespoň 270 dnů, z toho 180 kalendářních dnů v období jednoho roku před porodem účastnit na nemocenském pojištění (zaplatit pojistné). Během PPM nesmí osobně vykonávat samostatnou výdělečnou činnost.

Pokud žena nesplňuje oněch 270 dnů placení nemocenského pojištění, ale nemocenské pojištění si platila kratší dobu, má nárok na nemocenskou dávku 6 týdnů před a 6 týdnů po porodu.

Od ledna 2008 nemají nárok na PPM ženy, které byly před nástupem na MD vedené v evidenci Úřadu práce. Ihned po porodu dostanou Rodičovský příspěvek (viz článek Rodičovská dovolená ) – pomalou čtyřletou variantu, tzn. 7 600,– do 21 měsíců věku dítěte a poté 3 800,– do jeho 4 let.

Více zde: http://www.ba­byonline.cz/te­hotenstvi/mater­ska-dovolena.html#ma­terska3

Další odpovědi
standa

Předchozí odpověď doplňuji o následující:

  • stačí když budete mít odpracován 1 den (při splnění podmínky, že jste před nástupem na pracák pracovala)
  • pokud hodláte dítě porodít do května r.2011, tak by vám skončení prac.poměru k 30.11.2010 nemělo vadit (těhotné ženy maji 180 denní ochrannou lhůtu)
  • pokud vám z různých důvodů nevznikne nárok na PPM, tak ale určitě budete mít nárok na rodičovský příspěvek ode dne porodu