varg

Pocita se do lhuty na odvolani proti rozsudku i vikend, nebo jen pracovni dny?

odvolani…

Nejlepší odpověď
gecco

Počítají se kalendářní dny (tedy i víkend), s jedinou výjimkou – připadne-li konec lhůty na sobotu, neděli nebo svátek, je posledním dnem lhůty nejbližší příští pracovní den.
Viz Správní řád, § 40 ( http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2004-500 ).

Další odpovědi
Hans51

to gecco:

Vaše odpověď sice je správná, ale založená na špatném zákoně. Tazatel hovoří o rozsudku, který je vydáván buďto v občanskoprávním, anebo v trestněprávním řízení. Nikoliv však v řízení dle správního řádu.

Proto je nutné hledat pravidla pro počítání lhůt buďto v zákoně č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů, anebo v zákoně č. 141/1961 Sb., trestní řád, ve znění pozdějších předpisů.

Občanský soudní řád určuje počítání lhůt v § 57 ⇒ Počítají se jednotlivé dny. Připadne-li konec lhůty na sobotu, neděli nebo svátek, je posledním dnem lhůty nejblíže následující pracovní den.

Trestní řád tuto situaci řeší v § 60 ⇒ Opět se počítají jednotlivé dny, přičemž připadne-li konec lhůty na den pracovního klidu nebo pracovního volna, pokládá se za poslední den lhůty nejbližší příští pracovní den.

Nezlobte se, že takto rýpu do Vaší odpovědi, ale je velice důležité hledat odpověď na právní otázku ve správném zákoně. Ač jsou pravidla pro počítání lhůt takřka totožně upravena napříč různými zákony, jak soukromoprávními, tak i veřejnoprávními, nelze vytrhávat jednotlivá ustanovení k užití v jiném případě, i když řešení je shodné.