LuK4S3k CZ

Chtěl bych si nainstalovat Ubnutu a potřebuju poradit.

Slyšel jsem že můžu mít windows i ubnutu a jde mezi nimi přepínat a protože na ubnutu nefungují některé hry můžu si při hraní her které nepojedou na ubnutu přepnout na windows a hrát tu hru ? Děkuji za každou odpověď.

Nejlepší odpověď
Bedy

Při instalaci Ubuntu se ubuntu zeptá, zda-li Ubuntu chcete nainstalovat vedle Windows – tak zvolíte tuto možnost. Ihned po startu počítače se počítač zeptá, zda-li chcete spustit Windows nebo ubuntu.

Jinak do Ubuntu si můžete nainstalovat rozšíření Wine, které dovolí spustit přímo v Ubuntu řadu aplikací i her.

Další odpovědi
chudst

Dobry den,

ano, mezi obema systemy muzete prepinat libovolne: restartujete pocitac a zvolite si, jaky operacni sStem ma nacist.

Majkl95

V ubuntu jdou nekteré hry hrát normálně :D stačí wine normálně hraju csko a v pohodě a quake 4 mi tady de úplně normálně akorát sem musel z CD překopírovat nějaké soubory :D návodů na netu je dost :D

MK44

Provozovat více odlišných operačních systémů na jednom stroji lze. Pokud jste tak ještě neučinil, seznamte se podrobně s pojmy jako: víceoperační systém, partition (oddíl), partition manager, souborový systém, MBR, zaváděč (loader) a na další při tom narazíte.

anonym

přesně tak to mám také, windows pouze jako herní konzole (dokonce se hned po spuštění windows spustí i herní katalog Steam) no a Ubuntu mám na veškerou práci, web browsení, grafiku, atd …

Tuto možnost dualbootu nabídne ubuntu při své instalaci.

btw, Steam existuje dnes už i pro ubuntu, takže řada her se dá hrát už i tam a přepínání do win není vždy nutné.

Orion

1. Chce to rozdělit disk na 2–3 oddíly
/dev/sda1 / linux
/dev/sda2 SWAP (velikost podle potřeby, volitelné)
/dev/sda3 windows (pokud na hry, tak doporučuji co největší min 100G, pokud chcete mít min 6 her)

2. nainstalovat windows
s instalací win se zavaděč nainstaluje na oddíl sda3 i mbr
3. nainstalovat linux na /dev/sda1 a nastavit GRUB na /dev/sda (MBR)
zavaděč na oddílu zůstane takže jej může grub načist
část souboru /boot/grub/grub.cfg

menuentry ‚Windows 7 (loader) (on /dev/sda3)‘

set root=‚hd0,msdos3‘
chainloader +1

Ten /dev/sda[1,2,3] je jen příklad může to být někdy i /dev/sdb[1,2,3]
V případě že nepoužijete swap tak windowsí oddíl bude sda2.