LEONEK

Chtěl bych se zeptat-pokud člověk lidově řečeno dělá bez jaké koliv smlouvy tedy načerno počítá mu vedoucí

dan,zdravotní a sociál je to v pořádku? Mám na mysli konkrétní věc a to sekal jsem drážky vysekal jsem celkem 194m vedoucí mi řekl,že za metr je 32kč ale že je to fakturační cena,že musí odvést z toho dan,sociál,zdra­votní a taky za používání kladiva takže pro mně je 18kč za metr,moc se mi to tedy nezdá,ale raději se Vás ptám co Vy na to ??, je to v pořádku,nebo se mám ohradit a pokud ohradit tak čím ?? děkuji Leo

Nejlepší odpověď
štamgast

Je to správně ale co mě víc zarazilo tak tvá otázka čím se ohradit. Probůh čím asi když nemáš smlouvu?! Ještě by tě čekal trest.

Další odpovědi
arygnoc

nj, práca na čierno.
Leonku, dobre ti tak.
Dohoda per huba je vždy pre „toho dole“ nevýhodná.
Ešte by ti mohli nechať zaplatiť elektriku, ktorú si pri práci utratil.

Ohradiť sa nemáš čím, sám si konal protiprávne.

ReHu

Pokud je práce prováděná bez smlouvy (na černo) tak se žádné platby soc. ani zdravot.poj. neodvádějí.
Brala bych opoužívání kladiva, ale to je vzhledem k životnosti a vykonané práci minimální.
Myslím, že 18 Kč je málo, ale nevím, jak pracné je vysekání 1 m drážky. Ohradit se můžeš, ale je ti to houbeles platné, pokud nemáte žádnou smlouvu. Podmínky – přesné a konkrétní se mají domlouvat dopředu, před vykonáním práce.
Doporučuji sepsat smlouvu, abyste se měli v případě dohadů o co opřít a pak můžete papíry roztrhat a spálit.

Fyzik

Zní to logicky. Kladivo se opotřebuje, ať děláte načerno nebo ne, a daně se odvádí z konečné ceny výrobku bez ohledu na to, kdo to vyrobil.

hanulka11

Bez smlouvy jsi "nahranej "- spíš můžeš jen mlčet a být rád co ti dá ,
je škoda že nemáš smlouvu – co když přijdeš o práci ? Nepřemýšlel jsi o tom – myslíš ,že ti pak někdo něco dá?