Chranena pamatka-Ovci most,kde se nachazi?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Je to jeden z děčínských mostů

Ovčí most

Jedná se o pozoruhodný, raně barokní kamenný most s nezvyklým výškovým umístěním. Nachází se v Děčíně – Podmoklech, kde překlenuje Jílovský potok. Oblouk Ovčího mostu má tak vysoké vyklenutí, že je pod ním vidět nový celý most i se zábradlím. Most pochází z roku 1620. Vrchol mostního oblouku je 5,5 m nad hladinou Jílovského potoka. Dlažbu na mostě tvoří čedičové kostky. Oblouk stoupá od vstupu na most k jeho středu o 1,5 m. Dnes se již tento most nepoužívá.

O původu mostu se vypráví historka: Poddaní sedláci odmítli panu Rudolfu z Býnova pomáhat při výstavbě mostu. Došlo ke sporu, který pán z Býnova prohrál. Proto údajně most vystavěl tak, aby ho mohl používat jen hnaný dobytek, přejezdu vozů měla klenba vadit. Odtud také dnešní název „Ovčí“. Most je chráněnou památkou.

Zdroj: http://zajima­vosti.infoces­ko.cz/content/ces­ke-svycarsko-sluknovsko-historicke-zajimavosti-pamatna-mista-zajimavosti-decinske-mosty.aspx