Chováte na zahrádce mrkev nebo pěstujete raději psy?

Docela mě pobavili názory některých zde,kde se dají i kočky pěstovat,vypěs­továváme si něco v sobě,ale pěstuje se jen ovoce,zelenina,stro­mečky a podobné věci.
Chovají se zvířata,jak domácí,tak i zemědělská,Máte někdo jinej argument?
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-petr-spaleny-pestuje-kocky
Doplňuji:
Led,výkladové slovníky nemusejí být vždy přesné,proto se raději přikláním k možnosti,že zelenina se pěstuje a zvířata se chovají.

Nejlepší odpověď
annas

Otázka je chybně formulovaná. . Chovat je možné jen zvířata, ale pěstovat rostliny i zvířata..

Příručka ÚJCAV, jediný závazný zdro pro běžn spisovné používání. . Výkladové slovníky a ostatní nejazykové zdroje, diskuse atd. nejsou závazné..

Pokud nesouhlasíte s PČP, zkuste se obrátit na ÚJCAV v Praze, že stanovují nesmyslná pravidla.

Chovat – jeden z významů
věnovat se chovu zvířat: chovat holuby, psy; chovat si prasátko
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=chovat&Hle­dej=Hledej

Pěstovat
záměrně pečovat o rostliny, řidčeji i o zvířata

příklady: pěstovat zeleninu; pěstovat kočky; pěstovat ovce; pěstovat sport; pěstovat smysl pro spravedlnost

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=p%C4%9Bsto­vat&Hledej=Hle­dej

Pro zájemce něco z etymologie.

I děti se v minulosti pěstovaly – pěstoun. Původní význam – pěstoun děti choval v náručí, staral se o ně, opatroval je atd.

Takže i o zvířata je třeba se starat, chovat je, tedy pěstovat. Výraz již ve staročeštině.

Staročeské ’ ‘chránit, schovávat’ Obvykle se vyvozuje ze *skovati s původním ‘pozorně sledovat’. Příbuzné by bylo něm. schauen ‘dívat se

Další odpovědi
led

Slova „pěstovat“ a „chovat“ mají vic významu.
Pěstovat, chovat, láskat dítě, nebo i kočku, možná i v náručí … ale určitě tu mrkev pěstujete ve významu „péče o“ ne v náručí, ale na zahradě. I když, kdo ví, možná taky v náručí… :)
Obecně se výraz pěstovat zaměňuje s výrazem chovat, ať se to týká zvířat, nebo rostlin. Zemědělci v odborné mluvě však striktně rozlišují pojmy pěstování a chov ve smyslu, že pěstování přináleží k rostlinným druhům a chov k živočišným. Záměna pak vzbuzuje lehký úsměv nad laickým a lidovým vyjadřováním. Pokud výkladové slovníky uvádějí obě možnosti, z hlediska jazyka jsou tedy použitelné. Jenom to neříkejte na Asociaci rybárů, nebo zde, neboť vás budou mít za nevylíhnutého mloka

…chlapci a děvčatááá
pěstujte koťatááá,
Země je kulatááá
a místa je tu dost!!! (Jiří Suchý)
Doplňuji:
zaujímavé ako sa zhodné názory nezávisle nájdu v rôznych zdrojoch (viď tu a v diskusii z vášho odkazu, akoby som vykrádala váš príspevok) vďaka pestovaniu vzťahov medzi ľuďmi.

anonym

Výkladové slovníky tu máme proto, že když se do nich podíváme, dozvíme se jak se věci mají, pokud jsme na vážkách. Jugare, když tam píšou, že je to tak, tak to tak prostě je. Z toho vyplývá, že zvířata se mohou chovat i pěstovat, ale nechce se mi o tom dlouho psát, abych si nepolámala svoje pěstěné nehty. Co bylo, bylo, teď se to prostě bere jinak

beer

K tomu odkazu: Petr Spálený by mohl pěstovat kočky za předpokladu, že by je ve svém chovu „šlechtil“, takové vyjádření je přijatelné (pěstění=šlechtě­ní).
Tedy na zahrádce zeleninu pěstuji a pejska chovám.
P.S: výkladové slovníky nemusí být vždy přesné ale většinou, jako v tomto případě, se nemýlí.

zelí

Tož já a jednou zkoušel zasadit kočku. ZalÉval jsem ji půl roku, ale nevyrostlo mi z ní nic. Zato mrkvi hned velde se dařilo jako nikdy.

zjentek

tak třeba já mám doma pěstěnýho psa a úplně v klidu jsem schopnej uvěřit tomu, že ty máš doma vychovanou mrkev ;q

jepik

To je otázka pro děti v 1 třídě (chyták) – co se pěstuje a co chová.

annas

Staročeské ’ ‘chránit, schovávat’ Obvykle se vyvozuje ze *skovati s původním ‘pozorně sledovat’. Příbuzné by bylo něm. schauen ‘dívat se – týká se významu slovesa chovat.

anonym

Nehty si pěstuješ Sambo ,to ano,ale snad je nebudeš taky někde v ohradě chovat?
Já to chápu,ale pojem,že pěstuju doba zebřičky ,nebo rybičky v akváruí i připadá poněkud zmatený.

anonym

Nehty si pěstím 🙂

anonym

Otázka je formulována zcela přesně ,bez jakýchkoliv vedlejších nesmyslů,
slovníky neuvádějí vždy pravidla přesně,to tam může každý sám dopsat,zvířata se jen chovají a mrkev se pěstuje,nic víc v tom není.Můžu si třea vypěstovat vztah ke zvířti,to ano ,ale nemůžu se chovat jako mrkev !!!

anonym

tak pak nevím, proč se na to ptáš, když to víš líp