Kelt

Chovají se všechny děti předškolního věku stejně?

Tak mne napadlo, když sleduji vnuka – 18 měsíců, který si ani nestaví a nehraje se stavebnicí, nestaví kostky, jen bourá postavenou věž, nechce jezdit na odrážedle, ale líbí su mu zvukové efekty,když stikne knoflík, hraje si s hadicí od vysavače, ale auto si nevozí. Jiné děti jsou možná hravější. Venku si hraje s dětmi.
Neposuzují se náhodou děti podle toho, co v jakém věku dělají, respektive by měly dělat? A pokud je nějaké jiné, informovat se u odborníka – doktora, poradce? Máte zkušenosti, poradíte. Děkuji.

Odpovědi
Kepler

Všechny děti se nechovají stejně, jsou ve stádiu vývinu osobnosti, něco určují genetické dispozice. Není důvod, že by se mohlo jednat o poruchu chování. Pokud by se zdálo, že jde o opoždění oproti vrstevníkům, pak je nejlépe obrátit se na dětského psychologa, či pediatra. Problematika není jednoduchá, viz:
http://www.rodice-a-deti.cz/poruchy-chovani-u-deti-predskolniho-veku
http://www.ro­dina.cz/clanek8366­.htm

arachis

Kupte mu klavírek nebo dejte měkké dřevo, pár hřebíků a kladívko. Můj syn v tomhle věku příborovým nožem vyvrtal šroubky ze dveří linky.

xxx3

tak věk 18 měsíců se ve vývojové psychologii označuje nikoliv jako předškolní, ale batolecí. Předškoláci jsou až nad 3 roky. A samozřejmě (jak už tu zaznělo) mezi dětmi jsou opravdu velké individuální rozdíly – ať už v tom, kdy začnou chodit, nebo mluvit a provádět další aktivity.