jjsemtujak

Jak je to v ČR s chovem tygrů a ostatních velkých kočkovitých šelem?

Jak je to s chovem těchto velkých koček?
Co kdyby se někdo rozhodl chovat např. tygra nebo lva? Je jisté, že tyto zvířata nemůže chovat leckdo. Je zapotřebí znát chování a sociální stránku tohoto zvířete či jak s ním zacházet, krmení, hraní, kontakty atd… A jsou lepší samice, nebo samci pro chování?
A je pravda, že zaútočí na člověka, kdyby měl s dotyčným člověkem kontakt, nebo musí mít k tomu důvod jako třeba napadení člověkem nebo třeba i hlad?
Někde jsem četl, že nejsou agresivní a jen tak a pro útok musí mít důvod.

Odpovědi
SickBreed

Samozřejmě že pro útok musí mít důvod. Nicméně divoké zvíře si je obecně řečeno ten důvod poměrně jednoduše schopno najít. Zvlášť samotářská kočkovitá šelma v naprosto nevhodných podmínkách…pokud tygrovi tedy nezajistíte výběh velikosti rozlehlého lesa, partnera na páření jednou za čas, zvířata na lov, aby měl čím vyplnit den, ty podmínky nevhodné prostě budou. Z toho vychází to, že to zvíře nebude nikdy v psychické kondici jaké by mělo být. Může být deprimované, agresivní, nevyrovnané. Útok může přijít i z pouhé přirozené snahy dominovat. Nicméně pokud se s tímto rizikem vyrovnáte nic vám nebrání divoké kočky chovat.

Závěrem můj osobní názor. Každý, kdo chová divoká zvířata z jiného důvodu, než je snaha o záchranu druhu (navíc v klecích asi tak tisíckrát menšího rozměru než je jejich přirozený habitat v kterém se pohybují) – ať už se jedná o zoo, cirkusy, nebo soukromé chovatele, je dle mého morální nula, která je ochotná pro svůj zisk/nebo naplnění svých potřeb znásilňovat majestátní živočišné druhy. Mrzká hovada a pozůstatek primitivnějšách dob. Doufám, že se ještě dožiji toho, až bude tohle hovadství plošně zakázáno.