Avatar uživatele
anonym

Chodíte na houby? Využijete tuto pomůcku při domácích přípravách nebo pozdějším určování?

Stačí najet myší na houbu a ukáže se její foto, po kliknutí se objeví další informace.
http://www.hou­bareni.cz/hou­by.php

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 9Pro koho je otázka zajímavá? iceT, beer, www, bolak, Illines, anonym, anonym, jirkajirka, gagaga před 3835 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
beer

Odkaz znám, ale nevyužiji jej. Ani to nedoporučuji nezkušeným, začínajícím houbařům, houby musí člověk znát prakticky, nikoliv jen z obrázků.
Jistě – hřibovité jsou téměř bez problémů, smrtelná otrava nehrozí ani u satana a bezpečné to je třeba u pýchavek. S mnoha houbami dalšími ale mohou být neskonalé problémy! Důležitější je vědět jak kterou houbu zpracovat, hlavně se dále nespoléhat na obrázek, ale utrhnout celou, nečistit, zabalit zvlášť do papíru a nejdříve ukázat k posouzení zkušenému houbaři, nebo mykologovi!!
Zkušenost
Doplňuji:
Uvádím jeden příklad z mnoha ze tvého odkazu (u ostatních atlasů je to podobné, ne-li stejné):
Bedla červenající česká, jedovatá. „Je dost podobná bedle červenající, po rozříznutí nebo poranění ale červená méně, plodnice jsou celkově mohutnější, pokožka klobouku je kontrastněji zbarvená než u b. červenající, třeň je tmavší až tmavě hnědý, dole s odsedlou hlízovitou bází.“
Nevím, jak to laik pozná – všechno je podobné, ale není praktické srovnání s dalšími bedlami, ví co je to odsedlá hlízovitá báze?? Podobných termínů, laikovi nesrozumitelných, je každý (i dobrý atlas) plný..
Takže to, u čeho si nejsem 100% jist rozhodně nebrat, nebo zabalit a odnést mykologovi.
http://www.hou­bareni.cz/hou­ba.php?id=835

Upravil/a: beer

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?www Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
www

Znám a nepoužiji. Sbírám natolik dostatečný počet druhů, že mohu houbařit i v zimě.
Osobně používám atlasy jen při determinaci nafocených, neznámých hub a skutečně je třeba dobře znát, jak uvádí Beer, terminologii. Bez její znalosti je atlas často k ničemu. 😉

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
bolak

Já myslím že mnohem užitečnější než tohle bude poslat to například sem na poradnu, myslím fotku houby vyfocenou třeba mobilem, protože když najdeš neznámou houbu, tak víš jak vypadá a né na jaký písmeno začíná, takže projíždět všechny názvy podle abecedy tě nikam neposune…

A ono i googlu se dá na tohle využít, když člověk ví co zadat > https://www.go­ogle.cz/search?hl=cs&si­te=imghp&tbm=is­ch&source=hp&biw=1­536&bih=729&q=hou­ba+%C4%8Derven%C3%BD+kl­obouk+b%C3%ADl%C3%A9+te%­C4%8Dky&oq=hou­ba+%C4%8Derven%C3%BD+kl­obouk+b%C3%ADl%C3%A9+te%­C4%8Dky&gs_l=im­g.3...793.793­.0.1163.1.1.0­.0.0.0.71.71.1­.1.0....0...1ac­.1.27.img..1.0­.0.pgp6EwWOc-c

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Chodím – a využiju (spíše pro určování po sběru), díky za uvedení přehledného webu.
😉

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Nevyužiji. Houby sbírám, ale jen ty, které dobře znám. Nejsem zas tak zkušená houbařka, abych houby podle obrázku poznala. Ale někomu to jistě pomůže.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
jirkajirka

Se zájmem si prohlížím různé atlasy i tento ,ale zbírám jen houby co znám.http://www­.zkracovatko.cz/ur­G65F

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Emefej

Nevyužuju, beru jen to, co bezpečně znám.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Andre5000

Stránky jsou to zajímavé, ale pamatuji, že se říkalo – Nejsnadnější cesta k otravě houbami je sbírat houby podle obrázků v atlasu. Já tedy osobně sbírám své cca 3 druhy bezpečně známých hub a dost.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
anonym

beer: sbírám houby už od dětství a měla jsem výborného školitele- vlastního dědu, který byl vyhlášený houbař. Přesto mám doma dost odborné literatury (a dnes využívám i net) abych si některé znaky u přinesených hub doma ověřila nebo neznámé druhy určila. K tomu jsou snad ty odborné knihy a encyklopedie určené, ne? U nejistých nebo neznámých druhů si ověřuji z několika pramenů jejich popisy.
Nikdy nekonzumuji druhy, které bezpečně nepoznám . Nikdy jsem nevyužila
(a ani neznám nikoho takového) služeb poradny. Pouze jsem někdy dodala
na jejich výstavu nějaký vzácnější exemplář.
Ale musím přiznat, že zrovna minulý rok mi bylo poněkud nevolno z poměrně běžného druhu bedly. Nechápala jsem, ale druhý den jsem zřejmě přišla na původ potíží. Šla jsem opět kole místa nálezu oné bydly a zjistila jsem, že rostla v těsné blízkosti, ne-li přímo v mraveništi. Zřejmě byla houba infikovaná kyselinou mravenčí a tím nastal ten problém. 🙂

před 3835 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
beer

A možná to bylo s tou bedlou jinak, náhodou jsem odpověď doplnil také jednou bedlou ))

před 3835 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek