wenda6

Chemie- vysvětlení

Ahoj, ve steřdu píšem test z chemie a já to absolutně nechápu. Pro jistotu ani nevím co to počítáme. Mám tu jeden příklad : 20g vodíku reaguje s kyslíkem, produktrem reakce je vodní pára. Kolik bude vážit vzniklá voda a jaký bude mít objem?
Prosím poradte mi jak se to dělá. Myslím, že mi bude stačit princip a hlavně první vysvětlení. Děkuju moc všem co mi poradí

Nejlepší odpověď
AlucardCZ

pro začátek vodík v reakčním stavu H2 má hmotnost 2 g/mol (zjistíš z tabulky)
Tudíž začneš s operací abys zjistil počet molů (20/2) = 10 molů
Voda je H2O a pri úplném zreagování vzniká stejné množství vody ⇒ 10 molů..... Podle konstanty ideálního plynu a molárního objemu (22,41 l/mol plynu) ti vznikne 10×22,41 litrů H2O ve formě páry, nebo v hmotnosti 180 gramů

Další odpovědi
Kotja

Vodík má molární hmotnost 2 g/mol (H2) čili je ho 10 molů.
Reaguje s 5 moly kyslíku (M=16 g/mol) a vznikne 5 mol vody (M=18 g/mol)
Voda bude vážit 90g
Jako kapalina bude mít objem 90 ml
Takhle stačí?

mosoj

Tak jak píše AlucardCZ. Jenom si to nejdříve napiš ve formě chemické rovnice.

10 H2 + 5O2 – 10 H2O