Pavel1212

Chemie – detergenty

Prosím, kdo rozumí chemii, pomožte mi s úkolem… 🙂

Petriho misku jsme naplnili do poloviny vodou a na hladinu jsme nasypali mletý pepř. Pepř se po hladině rovnoměrně rozptýlil. Doprostřed Petriho misku jsme kápli kapku Jaru. Pepř se poté nashromáždil na okrajích Petriho misky?
PROČ – JAK K TOMU DOŠLO NEBO ČÍM JE TO ZPŮSOBENO?
Děkuji 🙂

Nejlepší odpověď
annas

Postup:

  1. misku naplníme do poloviny vodou
  2. na vodní hladinu nasypeme pepř
  3. doprostřed vodní hladiny ponoříme rožek mýdla nebo jaru (zastupitelné lát­ky)
  4. pozorujeme

Výsledek: pepř uhnul k okraji misky.

Vysvětlení: Mýdlo je chemická látka skládající se z mnoha malých částic – molekul. Tyto molekuly mají dva různé konce:

konec hydrofilní – tzn. „vodě přátelský“;
konec hydrofobní – tzn. „vodě nepřátelský“.
Při rozpouštění pronikají hydrofilní „hlavičky“ molekul do vodní hladiny, rovnají se v ní paralelně (tj. vedle sebe), rozdělují ji a tím snížují povrchové napětí vody.

http://pdf.uh­k.cz/kch/diplom­ka/Myti.htm

Zdroj: http://vedaje­zabava.upol.cz/doc­s/Cistota-Dvur.pdf