Hahahanka

Chemie a látkové množství – dokážete vysvětlit, proč je tomu tak v jednom příkladu?

Ahoj, zítra budu zkoušená z chemie a zpracovávám domácí úkol jako přípravu na zkoušení (1. ročník na čtyřletém gymnáziu). Mám tu jeden úkol a už mi z toho všeho jde hlava kolem, zkrátka nemůžu přijít na vysvětlení, proč tomu tak je.
‚Obsahuje za stejných podmínek 1 dm krychlový vodíku stejný počet molekul jako 1 dm krychlový chloru?‘
Odpověď zní ano, ale dokážete říct proč?
Děkuji moc za každou odpověď 🙂

Nejlepší odpověď
gecco

Protože:

  • jeden mol plynu má za normálních podmínek 22,4 l (dm3)
  • jeden mol látky obsahuje vždy cca 6,022 . 1023 molekul

Další odpovědi
Quimby

Gecco má samozřejmě pravdu, akorát bych doplnil, že se jedná o Avogadrův zákon, který říká, že jakýkoliv plyn za stejné teploty a stejném objemu obsahuje stejný počet molekul. Tzn. že nezáleží na velikosti molekul.

orwell

Avogadrův zákon: Stejné objemy plynů (ideálních) obsahují za stejného tlaku a teploty stejný počet molekul.

Emefej

Pouze doplním, že podle doporučení IUPAC má standardní molární objem již několik let hodnotu 22,71 l. (souvisí to se změnou hodnoty standardního tlaku, dříve 101,325 kPa, nyní rovných 100,000 kPa).