Kapicka

Chemické reakce,jak to vzniká?

Dobrý den,nevím si rady jak se to přesně počítá a zapisuje.Nemohu nikde najít jak se to dává dohromady ale všude je jen zápis,ale jak se k tomu dostalo už tam není.Dejme tomu např. Cu + O2 → CuO
2 Cu + O2 → 2 CuO
a konečný výsledek je tedy 2 Cu + O2 → 2 CuO
Vůbec nedokážu pochopit proč u toho 1. na konci zmizela ta 2 u toho O.Byla bych hrozně moc vděčná za každou užitečnou odpověď.Děkuji

Nejlepší odpověď
frankie89

musíš mít všechny prvky vyrovnané, když vlevo je Cu 2× v pravo musí být taky 2×, to samé s kyslíkem. Takže z 2 Cu + 02 ti samozřejmě vznikne 2 CuO (ta dvojka před celým vzorcem znamená, že oba prvky jsou ve sloučenině 2×)

Další odpovědi
Badumtss

dvojka za O označuje dva kyslíky spojené vazbou tj molekulu kyslíku. dvojka před CuO značí, že jsou to 2 molekuly mědi a kyslíku. Takže se vazba mezi kyslíky O2 rozštěpí na dva samostatné kyslíky 2O, které se navážou na atomy mědi Cu