miris78

Chci znát význam slova pleť?

Prosím o výklad slova pleť a ráda bych věděla, jestli synonem pro tento výraz je kůže, popř. pokožka či jak je to jinak?
Doplňuji:
Děkuji za tak obšírnou odpověď, ale možná, že jsem svou otázku formulovala nevhodně. Mě spíš zajímalo, jestli pleť je termínem pouze pro pokožku obličeje nebo můžeme termínem pleť označit kůži kdekoliv na těle?

Nejlepší odpověď
Lencis

Ano svým způsobem jde o synonymum i když za pleť považujeme spíše jen vrchní část kůže.

Kůže je největší tělesný orgán, který pokrývá celý povrch našeho těla. Každá žena může mít krásnou kůži bez ohledu na její věk, rasu nebo barvu pleti. Tajemství je porozumět, jak kůže funguje a jak ji správně ošetřovat.

Pojďme se na kůži podívat trošku zblízka.

KůžeTohle je velmi podrobný popis toho jak naše kůže vypadá. Nebudeme si psát o kůži takto podrobně. My si představíme pouze ty nejzákladnější poj­my.

Kůže je tvořena dvěma vrstvami, nazývanými epidermis a škára.

Epidermis je svrchní vrstva kůže, kterou lze vidět. Chrání tělo před infekcí a pomáhá zadržovat vlhkost. Je tvořena několika vrstvami živých buněk, které jsou překryty vrstvami buněk, které jsou překryty vrstvami buněk odumřelých. V dolní části epidermis se vytvářejí nové buňky, a tak epidermis neustále dorůstá. Buňky rychle odumírají a jsou novými buňkami zatlačovány k povrchu. Tyto odumřelé buňky se nakonec odlupují, což znamená, že každá nová vrstva kůže je další příležitostí mít jemnou, zárivou pleť.