david22

Chci si koupit větší RAMku do počítače…

Mám v PC 2 GB, rád bych měl 4 GB. Problém je v tom, že nevím, jaký tip tam přesně mám, ani jaký mám tip zákl. desky. Zákl deska je trošku starší, tipuju že je vyrobena před 3 – 5 roky.
Ptám se proto, že jsou moduly DD3, DDR2, DDR3 a potřebuju vědět jaký tip tam mám, aby to bylo kompatibilní. Existuje nějaký prográmek, jak to zjistit?

Dále se chci zeptat, jestli je možné si paměť rozšířit na 3 GB, nebo pouze násobky dvou, čili 2GB nebo 4GB.
Doplňuji:
Alesh> díky za info. Mám XPčka, asi 32bitové. Samozřejmě chci zjistit přesný tip paměti i frekvecni, aby to spolu 100% komunikovalo.
Ale ještě koupi zvážím. Možná, jak říkáš se to ani nevyplatí.

Nejlepší odpověď
Hlada

Na zjištění typu paměti je možné použít např.:
Aida64 (Everest)
CPU-Z
PC Wizard

Moduly DDR mají jeden klíč vzdálený od levé strany (pin 1)
DDR – 73 mm
DDR 2 – 71 mm
DDR 3 – 54 mm

Paměť je možné rozšířit o jakoukoli velikost, teoreticky mohou mít moduly jakoukoli rychlost, výrobce a časování. Prakticky ale mohou nastat problémy, takže se doporučuje, aby byly moduly shodné. Je proto vhodné předem si dohodnout možnost vrácení.

Další odpovědi
Alesh

To není tak jednoduchý u těch RAMek. První věc, co máš za Windows? 32bit nebo 64 bit? Jestli 32 bit, tak ty umějí jen max. 3 GB. Zjištění, co máš v kompu, na to je super soft viz zdroj. Aby to řádně šlapalo, musíš mít tu ramku stejných parametrů a nejlépe i od stejného výrobce. Třeba pokud máš dvě ramky a každá má jinou frekvenci, poběží ti obě na tu frekvenci nižší. 🙂
Jinak osobně si myslím, že tímto tvým nápadem toho mnoho nevyšašíš, žádnej velkej (pozorovatelnej) výkonnostní zisk tím nevyrobíš, jen utratíš peníze za málo muziky … nehledě na tu štrafaci s tím. 😉
Doplňuji:
Většina XP je 32bit, zjistíš to, když dáš klávesovou zkratku win + pause, někde bys to tam měl vyčíst (já mám win7, čili přesně ti to neřeknu). Pokud máš 32bit, a skoro jistě to tak bude, tak můžeš rozšířit max. o ten 1 GB a jak už jsem psal, nebude to mít skoro žádný vliv. Spíš bych si ty prachy ušetřil na nějaký nový dělo. 🙂

Zdroj: http://www.cpu­id.com/softwa­res/cpu-z.html