Ryboun

Proč se jazyk lepí na led?

Chci se zeptat, proč se jazyk lepí na led. Já osobně jsem to totiž viděl v pár filmech. Viděl jsem tam jak se někomu omylem nalepil jazyk na led. Zkusil jsem to a skutečně je to pravda, jazyk se mi nalepil na led a potom mi chvíli trvalo, než jsem ten jazyk z toho ledu sundal a potom mi z toho začala téct krev. Chci se zeptat, proč se vlastně jazyk lepí na led.

Nejlepší odpověď
Cenobita

Pokud se vlhký předmět (třeba jazyk) přiloží ke zmraženému tělesu s teplotou nižší než je bod mrazu, dojde k prudkému ochlazení vlhkého předmětu a vlhkost zmrzne – tím dojde ke spojení jazyka a ledu případně jazyka a kovového předmětu či jinému předmětu. Kovové předměty jsou velmi nebezpečné, protože odvádějí teplo z jazyka nejrychleji. obecně je nebezpečné při vysokém mrazu olizovat cokoli, třeba i sklo.

Takže celý problém je založen na odvádění tepla z teplého tělesa na studené těleso.