leader

Stačí jako důkaz o dlužení peněz normální papír s podpisem?

a dají se pak peníze vymáhat přes policii nebo soud a jak? Děkuji za odpovědi

Doplňuji otázku: Když by byly další důkazy o dlužení peněz například na facebooku, dají se použít, nebo je to chráněno soukromým a ten člověk má právo nedovolit použití zpráv na facebooku jako důkazu?

Nejlepší odpověď
klumprt

I takový papír může sloužit jako důkaz. Samozřejmě je lepší, když podpis bude ověřený, nebo na něm budou podepsáni nějací svědci. Případný znalecký posudek z oboru písmoznalectví nemusí znamenat 100% úspěch.
Obyčejný občanskoprávní dluh nelze vymáhat přes policii, jedině přes soud.

Na policii je vhodné se obrátit, pokud by šlo o podezření z podvodu ze strany dlužníka. Například, pokud bude z okolností zřejmé, že si peníze půjčoval s úmyslem je nevrátit (tento úmysl musel mít prokazatelně už v době, kdy si půjčoval) anebo v té době už věděl, že nebude schopen je vrátit (už v době půjčky, nikoli později, např. po neočekávané ztrátě zaměstnání).

Další odpovědi
cukrar

Jasně že bude stačit normální papír. Důležitý je text, napsaný třeba na toaletním papíru.
Sebelepší papír, špatně napsaný text, ten je k ničemu.
Policie Vám nepomůže v občansko právním sporu o vymáhání peněz, jedině soud.

Smlouvyzdarm

Dovolil bych si jen doplnit, že je častým jevem, že i záležitosti, které by měly být od počátku řešeny občanskoprávní cestou, jsou nejprve oznámeny Policii České republiky, která musí samozřejmě celou záležitost prošetřit. Šetřením zjistí, že se nejedná o přestupek ani trestný čin a danou věc odloží. I když může být takovýto vývoj často oznamovateli předem znám, používá se úmyslně k tomu, aby policie zjistila informace, které by strana poškozená v občanskoprávním řízení nemohla nikdy zjistit (prostě se k ním nedostane). Následně stačí jen využít svého práva a po skončení šetření se seznámit s obsahem spisu a pak hurá do občanskoprávního sporu.
Jarda

Použít se dá cokoliv třeba i printscreen obrazovky s facebookovým profilem, mail, sms prostě cokoliv. V občanskoprávní řízení jsou si obě strany sporu rovny a mohou předkládat jakékoliv důkazy, které hovoří v jejich prospěch. Vyhodnocení je samozřejmě na soudu.
Jarda

Smlouvyzdarm

Info pro Leader – poslal si soukromý dotaz, ale nelze ti odpovědět...... tak činím tady
Dobrý den,
tak jak to tak čtu, tak by asi nebyl problém prokázat, že ten dlužník peníze dostal. Sám, ale také píšete, že je tam špatná formulace slov, video, zprávy...... Je tedy otázkou co je jejich obsahem a co z nich vyplývá, protože by z nich mohlo vyplynou i něco jiného než si třeba myslíte. Třeba ještě neuplynula lhůta pro splatnost dluhů, nebo špatná formulace může něco změnit (prostě nevím co mohou ony záznamy obsahovat). Nejlepší by tak bylo, aby se na to u Vás podíval nějaký právník nebo někdo kdo tomu trochu rozumí. Pokud by usoudil, že je to vše jasné, podal by na soud žádost o vydání platebního rozkazu a pokud by se žalovaný ve lhůtě patnácti dnů neodvolal, nabylo by to právní moci. Poplatek je tam 5% z žalované částky a samozřejmě + nějaká ta odměna pro advokáta, ale na tom byste se s ním mohl dohodnout.
Jarda