Ryboun

Co je to černá hodinka?

Nejlepší odpověď
ivzez

Čas, který lidé věnuji sami sobě, nerozsvítí a vyprávějí si.
Vyprávět lze smyšlené i skutečné příběhy, mluvit o tom,
co člověka za celý den potkalo apod. Dá se mluvit i beze slov.

Alespoň takhle si černé hodinky pamatuji já.

Další odpovědi
Cenobita

V dřívější době (před vynálezem elektrického osvětlení) se svítilo buď petrolejem, svíčkami, olejovými lampami a nebo loučemi případně jinak. Aby lidé snížili náklady na osvětlení, tak po západu Slunce, kdy nastával soumrak a některé domácí práce již nebylo možné provádět, využívali určitý čas po setmění (nemusela to být zcela přesně hodina), jako černou hodinku, kdy se věnovali vyprávění, besedování, prostě všem slovesným činnostem, kdy nebylo nutné používat oči, ale využíval se hlas a sluch. Pozitivní na této černé hodince bylo, že také hodně rozvíjela fantazii, představivost, ale i paměť. Po uplynutí „černé hodinky“ lidé rozsvítili a mohli pokračovat v některých pracích, které šlo provádět při umělém osvětlení.

Černá hodinka podporovala mimo jiné ústní slovesnost.

Zdroj: http://lidovys­lovnik.cz/index­.php?dotaz=%E8er­n%E1%20hodinka