Cohen

Chci prodat nemovitost u Remaxu mám podepsat exluzivitu ? proc ano a proc ne ?

Nejlepší odpověď
gecco

Proč ano? – neznám žádný klad pro tebe (prodejce)…
😉
Proč ne? – protože:

  • nebudeš moci hledat kupce sám nebo přes jinou realitku (resp. najdeš-li, stejně budeš muset zaplatit RK provizi)
  • exkluzivní smlouva kryje RK (které za služby platíš), tebe (jako zákazníka) ne

___
Každopádně – než nějakou takovou smlouvu podepíšeš, velmi dobře si ji prostuduj a nejlépe i prokonzultuj s právníkem – uvědom si, že RK zajímají jen tvé peníze, tvůj prospěch ani v nejmenším.
___
RK – v drtivé většině případů – za nic neručí, slíbí cokoli (ale ne závazně).
Osobně bych vůbec služeb RK nevyužil (leda by ta nemovitost byla tak ´daleko´, že bych nemohl organizovat její prohlídky případným zájemcům), veškerý servis si stejně budeš muset minimálně ohlídat (smlouvy u právníka, převod peněz přes vinkulovaný účet v bance či notáře…) – za RK vyhazuješ peníze do stoupy.
😉

Další odpovědi
cukrar

Cohen,
spolupracuji s mnoha realitkami, nikdy nepodepíšu nikomu exluzivitu. Co za to získáte za výhodu?
(Žádnou?)

pusinka50

Nikdy nepodepisuj exkluzivní smlouvu. Budeš vázaný na jedinou realitku a když by se ti podařilo prodat nemovitost jinak, tak jim stejně zaplatíš provizi – pokutu, o tom je ta exkluzivita. Více v mém příspěvku v diskuzi.:-)

Cohen

A co tohle .. ?

http://mysako­va.cz/doc/V%C3­%BDhody%20exklu­zivn%C3%AD%20sm­louvy.pdf

Hlada

Stačí si přečíst odstavec „Matení trhu“ a není potřeba tuhle slátaninu číst dál. Rozdílnou cenou realitky odkrývají rozdílné a přemrštěné marže. Proto tento blábol neustále melou dokola. Kupující není nesvéprávný.
Jedinou výhodou realitky je přístup k velkým inzertním serverům. Jinak doporučuju si všechno zařizovat sám. Není to nic těžkého.

gecco

No – a co s tím???
Marketingové kecy typu „Nikdo vám nedá to, co my vám slíbíme…“.
;-DD
Hned ten první bod: „Makléř je motivován k prodeji za co nejvýhodnějších podmínek pro klienta.“ – a čím je asi tak motivován, když tě má – díky exkluzivitě, jistého?? Nemůžeš prodej organizovat sám, nemůžeš využít služeb jiného realitního makléře – ty jsi v pozici, kdy nic nemůžeš – on v pozici, že nic nemusí…
;-DD

A tu O Karkulce znáš?

pizlicka

tak mi porad gecco,jak mam prodat svůj dům,kdyz ne přes realitku??mě ty moznosti zajímaji,protoze ja jsem dala dům bez realitky na asi tři servery-realitka je da aspoň na 10,protoze takove ma holt moznosti a tak mi teda porad,jak zvysim sve moznosti bez realitky.ano,bez realitky usetrim az 300tisic,ale holt neprodám.

gecco

Pokud máš zajímavou nemovitost, prodáš ji – stačí ji umístit na jeden server.
Pokud nezajímavou (stav, lokalita, cena…), pak ji neprodáš ani přes deset realitek (byt na Chánově ani ´zadarmo´).
😉
Pokud někdo nemovitost hledá (v dané lokalitě), proběhne všechny dostupné servery (´velké´ i lokální), proběhne ´všechny´ realitky – vím to, dělal jsem to taky tak…
Kromě toho takto veškeré dostupné servery prohlížejí realitní makléři (je jich moc, takže proto hledají kšeft kdekoli a naslibují hory-doly).
___
Nevím, jestli jsi umístila nabídku i sem – https://www.bez­realitky.cz/ – je to jeden ze serverů, kde hledají lidé odmítající RK.
___
Jen – opět vřele doporučuju nepodepisovat exkluzivitu (a nebo ji aspoň podepsat jen na dobu určitou bez automatické prolongace – třeba na měsíc a pokud se realitce nepodaří obchod realizovat, budeš opět ´volná´) – jinak s tebou bude moci makléř neuvěřitelně ´zametat´.
RK (makléře) totiž tyto smlouvy nezavazují vůbec k ničemu (ověř si to, nevěříš-li)…
😉
___
K té tvé konkrétní nabídce – počítej, že běžná provize je 3–5 %, takže o toto můžeš cenu rovnou snížit (je ti jedno, jestli zlevníš a nebo ty peníze zaplatíš RK).
A pokud chceš, pošli mi (třeba VP) tu nabídku, kouknu a dám ti vědět.
😉

pizlicka

ano,i tam jsem nabídku měla,ja to nyní mam u real moravia.ale sakra,mam to tam skoro rok a ani jeden zajemce.

pusinka50

Prodej nemovitosti můžeš zadat vícero realitkám. Pokud ovšem nemáš u Real Moravia sepsanou exkluzivní smlouvu. Po zadání více realitkám je slušné a obvyklé, jim to oznámit, že máš více realitek. Je třeba se jich ale nejprve zeptat a pročíst před podpisem smlouvy, jestli a jakou případně výši pokuty by po tobě chtěli, když nemovitost prodá jiná realitka. A zjisti si procenta odměny u každé té realitky. Odměna realitek je 3–5% z ceny nemovitosti. Takže si pak nejprve spočítej výši odměny+případné pokuty a vyber si, zda je lepší oželet nějaké peníze a mít to prodané rychleji anebo čekat a čekat… 🙂