nenasTIF

Chci nastoupit na HPP, ale stále jsem studentka prezenčního studia, jak by to bylo s placením soc. a zdrav?

Případně kam se obrátit, kam musím jaké doklady doložit ?
Děkuji

Odpovědi
mosoj

Odvody by šli z tvého platu + odvody zaměstnavatele. Prostě jako každý jiný pracující.

Trvám na tom že odvádí zaměstnavatel zvlášť a pracující ze svého platu. Samozřejmě realizaci platby provede zaměstnavatel.

ivzez

Nastoupíte-li do zaměstnání, bude za Vás zdravotní
i sociální pojištění odvádět zaměstnavatel (pracující
studenti nejsou od platby pojištění osvobozeni).
_______

Doplňuji:

Mosoji, nereagovala jsem na Vás (odpověděla jsem souběžně s Vámi).

Jasně, že část hradí zaměstnanec a část zaměstnavatel, ale vzhledem
k formulaci otázky jsem nepovažovala za nutné to zdůrazňovat. (Měla
jsem dojmem, že se tazatelka domnívá, že jako studentka nebude muset pojištění hradit.)

McArthur

Daně za Tebe vyřeší zaměstnavatel. Platit se budou včetně zdravotního a sociálního pojištění a příspěvku na sociální politiku státu.

Doporučení: Ze školy si nech vystavit potvrzení, že jsi student do 26 let věku. To je odečitatelná položka z daní a něco málo Ti to ušetří. Pokud jsi starší 26 let věku, tak máš smolíka.

Je asi dobré si projít daňové přiznání (formulář) a podívat se, kde se ještě dají nasbírat odečitatelné položky. Nemá ale smysl si zakládat nějaká pojištění a spoření jen proto, aby člověk odečitatelnou položku měl.¨

Veškeré tiskopisy na každou daň jsou na webu Finanční správy: http://www.fi­nancnisprava.cz/cs/da­nove-tiskopisy/databaze-aktualnich-danovych-tiskopisu