Wews

Chci být spisovatelkou,ale nechci chodit na střední školu.Můžu z ní odejít?

Spisovatelka bez střední?

Nejlepší odpověď
quentos

Cožpak o to, dělat si můžete, co chcete, nicméně to budete mít nesmírně těžké, ne-li nemožné.

Spisovatel nevydělává hned těžké prachy. Naopak, pokud nemá konexe ve vydavatelství, leckdy ho zprvu v několika vydavatelstvích odmítnou a dílo vydáno nebude, natož aby mu vydělalo. Navíc na člověka jen se základním vzděláním budou ve vydavatelství pohlížet značně spatra.
Spisovatelem z povolání se lze stát až tehdy, když má člověk ve spisovatelské branži renomé. Dříve je to prakticky bez šance.
Doplňuji:
základem je ovšem bravurně zvládat češtinu – to ale neznamená jen psát bez pravopisných chyb, ale i zvládat interpunkci a další vychytávky. Interpunkci jsme se učili ještě v ročníku před maturitou (!) – tak složitá látka to je. Myslet si, že se bez toho objedu, případně že to za mě zvládne korektor, je bláznovství.

Další odpovědi
baghira

Jen jako spisovatelka se neuživíš. Je lepší mít slušné zaměstnání (a to bez vzdělání neseženeš) a přitom třeba i psát.

anonym

Měla bys nejdřív přemýšlet o tom, co to znamená „být spisovatelkou“. Nejspíš vidíš jen to „pozlátko“, ale rub slávy jsou léta neúspěchů, snažení se prosadit v dost trvdé konkurenci, musíš mít schopnost napsat něco, aby to lidi zaujalo, líbilo se to vydavateli, aby to měl snahu někdo nabídnout v obchodě a v neposlední řadě, aby měl někdo zájem si tvou knihu koupit.
Jsi na střední škole a máš o sobě představu, že tohle všechno přeskočíš a změní se to jako mávnutím kouzelného proutku? Nevěř tomu. Za každým dnes uznávaným spisovatelem jsou léta poctivé dřiny, odhodlání a vůle. Jak jsi na tom ty se svou vůlí, když nemáš ani na to, abys vystudovala střední školu? Odejít z ní můžeš, v tom ti nikdo nemůže zabránit, když se tak rozhodneš. Vracet se ale, až pochopíš, že jsi udělala velkou chybu, bude podstatně složitější.
Uvědom si, že málokterý spisovatel, je jenom spisovatel. Většinou píší lidé, kteří mají své povolání a z toho stálý příjem (nebo jsou tak dobře finančně zabezpečeni, že si s tím nemusejí dělat starosti). Za co si koupíš chleba, když se jako spisovatelka nebudeš schopna uplatnit? Rozmysli si dobře, co udělat.