annas

Chcete zálohovat PET lahve?

Brzy se nás ministr životního prostředí v rozsáhlém průzkumu zeptá, zda by měla být na PET láhve a plechovky záloha – stejná, jako je nyní třeba na skleněné pivné láhve.

Jak odpovíte?

Nejlepší odpověď
kapka

Odpovím ano. Odpad se má třídit a poskytovat k dalšímu zpracování a pokud většinu lidí donutí až finanční motivace, tak je to jediné řešení.
Doplňuji:
Nepředpokládám, že by se použité petky znovu plnily tekutinou. Ale dají se recyklovat třeba na vlákna, ze kterých se vyrábí oblečení.

Další odpovědi
rynek878

Já řeknu NE,ať si tedy započítají tu korunu do celkového nákladu na tekutinu,kterou v PET lahvi máte a je to.Nebo,vy byste si kupovali pití v PET lahvi,která byla už použitá???????

anonym

A N O !!! Proč,je snad jasné.

flodur

Byl bych pro.Všude po ulicích v odpadkových koších v lese atd. se toho válí hromady.Ale bude to asi i problém.Myslím že obchodníci toto zboží zdraží,protože budou muset nakoupit nejaké přepravky,a prodejci přibrat pracovní síly na manipulaci s těmito obaly takže také ve finále podraží,takže nevím nevím.Pochybuji že by to byla jen koruna.

anonym

Za sebe, Ano … i k třídění odpadu by měla existovat patrná motivace. Motivace je základ, a úkolem zákonodárců je mimo jiné nastavit jednotlivé motivace tak, aby jsme se jako dav pohybovali dlouhodobě udržitelným směrem … nelze se spoléhat jen na slušnost a svědomí, každého jednotlivce. Jeden z deseti třídí, zbylých devět na to kašle – to nefunguje.

systémově mi to připadá jako dobré opatření, starosti s likvidaci odpadu jdou totiž mimo jiné opět na hlavu těch u kterých jste odpad zakoupili. Třeba to nakonec supermarkety přiměje k tomu používat i ekologičtější balení.

Nárustu ceny se doufám nemusíme obávat, tady má neviditelná ruka trhu ještě poměrně slušné rezervy a konkurence je obrovská, s cenami to ani nehne … zvlášt pokud jde o vodu z kohoutku v petce – tzv stolní, kterou si doma může natočit kdokoliv 🙂. U dražších nápojů „vystylovaných“ marketingem se taková záloha petky snadno zcela ztratí.

//

petky by měly být alespoň trochu uměle znevýhodněny, jsou levným, ale z pohledu ekologie tím nejhorším možným řešením.

I pivovary se chystají pivo prodávat v PETkách (místo skla, plechovky) …to mluví za vše, zasypou nás další tuny zbytečného plastu. Důsledná recyklace je jedinou slabou nadějí, že se z nich alespoň vyhrabem.

aramah

Pan Rynek to napsal a já souhlasím.Myslím že dnes lidi už třídí odpadky. Tak záloha NE!

elektrikář

Znova používat nejdou poškrabou se pomačkajíCola mněla vratné lahve ze zálohou 10 kč. Většinou je lidi z neznalosti vyhazovali.
pak zjistili že zpětná přeprava, mytí a sterizace se nevyplatí vzdali to.Přimlouval bycch se o to recyklovat viděl jsem jak to dělají v Německu. Sešrotovat, na optické třidičce vybrat víčka, vyprat, rozpustit. přefiltrovat a ze suroviny dělat nové lahve. Je to obrovská technologie.Těžko se k nám dostane. Čast lahví nakupuji azijské textilky dělají z nich vlákna.Dají se z nich vyrábět dlaždice na parkoviště,plaňky na plot z krabic od mléka.Kabelové chraničky pod zem. stojany pod přenosné dopravní značky. Pro radost zlatokopů co kradou kanálové mříže. Nechtějí jim ty plastové brát do šrotu. a spousta dalších věcí. Je tu problém na to je potřeba teplo je stále dražší a tak se to nevyplatí vyrábět.Obchodník by na to musel mít lidi místo lis a zajištěný odbyt to nikdo nebude chtít dělat.Byla by to pro něj strašná finanční zátěž. to by musel řešit stát.Naši poslanci mají největší starost o své platy.

SuzanKa

Taky je vozíme na výpuk do plastožrouta. Za mě je to senzační nápad. My doma třídíme poctivě a tohle je další ze způsobů. Super.

Pajka.111

Že? Já jsem ráda, protože jednu dobu jsme měli víček nekolik kabel kvůli dětem do školy. Sbíraly to tam a pak najednou konec… Tak jsme hledali co a jak a ten https://www.plas­tozrout.cz/ byla nejlepsi volba.

Pajka.111

My jsme je sbírali pro nějakou sbírku u děcek ve škole. Ale sbírka pak skkončila, ale my jsme sbírali dál a teď je dáváme https://www.plas­tozrout.cz/. Tam víčka najdou další uplatnění. Podle mě super nápad a hlavně způsob účelné separace.

XenieRo

Ahoj, koukej, my jsme na sbíčání víček ulítlí. Jako napřed jsme se sbírali pro děti do školy, ale teď už je sbíráme jako nádstavbu třídění. A vozíme je právě do https://www.plas­tozrout.cz/. Takže za mě senza nápad.

Sonka Pop

Ahoj, tohle podle mě zase nutný není, i když zase by se zamezilo jejich vyhazování a netřídění. Jako když nad tím tak uvažuju, tak by to asi dobrý bylo. Jako když už se dají vykoupit i víčka z PET. A taky jen dobře https://www.plas­tozrout.cz/