sEmprE

Chápu to dobře? Jestliže hodím 1kg předmět do nádoby, kde bude 0,9 l vody, nebude podle Archimédova zákona plavat?

Pokud ano, tak jestlize hodim do nadoby, kde bude 0,9 l vody, 1kg predmet, plavat nebude, ze?

Původní:
Chápu to dobře, že podle Archimédova zákona jestliže hodím do nádoby, kde bude 0,9 l vody, 1kg předmět, plavat nebude?

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

No, on nebude plavat, ani když jej hodíš do 200litrového sudu. Záleží na materiálu.

Další odpovědi
Alesh

Tak asi si přečtu definici a zkusím ji pochopit, ne?

  1. musíš pochopit, co je to tíha kapaliny vytlačená tělesem
  2. uvědomit si, jak vlastně a jaké síly na to těleso proti sobě působí

zelí

Záleží na hustotě. Jak známo, šutr se potopí, nehledě na velikost rybníka :)

Zato stejně těžké dřevo, ale podstatně větších rozměrů by plavat mohlo.

Taky záleží na tvaru a velikosti nádoby. V kostce s vodou o hraně 10cm (tzn. objemu 1l) budou věci plavat snadněji, než v nádobě o oběmu 1l, ale s výškou hladiny pouze pár mm.

Dochy

Nechápeš to dobře.
Budeš-li mít předmět v nějakém vhodném pouzdře (třeba kužel špičkou dolů v pevném kornoutu odpovídajícího tvaru) a ten kužel bude mít nižší hustotu než voda, pak i pro 1l kužel bude stačit malej panák vody aby ten kužel začal plavat.

„Kapalina jím vytlačená“ tím se myslí pomyslný objem který by kapalina zaplnila (mohla zaplnit) po vyjmutí předmětu a při zachování stále stejné hladiny.

rudolf.th

Myslím si, že tvou otázkou chtělo být toto:

Pokud těleso hustoty (měrné hmotnosti) menší než voda ponořím do vody, tak by měla plavat. Co se ovšem stane v případě, když toto těleso váží 1 kg, čili objem je více než 1 litrů, ale vodu mám jen 0,9 litrů (vody je méně než 1 kg). Tak jako vytlačí při ponoření do vody více než 1 litr, aby plavalo?

Tak uvažujme:

1.) Těch 0,9 litrů vody máme řekněme v nádobě o rozměrech 2 dm x 2dm. V tomto případě výše jeho hladiny bude: 0,9 / (2×2) = 0,225 dm = 2,25 cm. Naše těleso ať már rozměr 1,5×1,5×1,5 dm (objem: 3,375 l). Pokud toto těleso dáme do té nádoby s vodou, tak dosedne na dno a část z něj bude ponořena do vody a zbytek bude z ní vyčnívat.

2.) Tu vodu nalijme do nádoby jejíž podstava má rozměry 1,6 x1,6 dm. Pokud do této nádoby vložíme naše těleso, tak mezi stěnou tělesa a nádoby bude mezera šířky 0,1 dm (1 cm). Při dotyku tělesa hladiny vody a ponoření, voda vystoupí podél tělesa a hladina vody bude ve výši: (0,9 + 1) / (1,6×1,6) = 0,74 dm = 7,4 cm. Naše těleso bude ponořené do hloubky: 1 / (1,5×1,5) = 0,44 dm = 4,4 cm. Čili pod tělesem bude ještě 7,4 – 4,4 = 3 cm vody a těleso bude na vodě plavat.

Nejlepší by to bylo ukázat na nějakých obrázcích jak to bude vypadat, neboť tento popis je dost komplikovaný.

honza19hk

kdž to bude ocel nebo šutr objem vody by na to stejne něměl vliv. záleží na hustotě předmětu.

Drap

zelí: Ne všechny šutry se potopí, některé plavou