martina12345

Cestovni pojisteni. Jak postupovat?

Jedu na rok do Anglie. Uzavrela jsem smlouvu na cestovni pojisteni—dlouhodoby pobyt v zahranici v maximalni delce vyjezdu 90 dni (platnost pojisteni na rok). Chci se zeptat, musim se kazdych 90 dni vracet zpet do CR? Dekuji za odpoved. :)

Nejlepší odpověď
arygnoc

podávate málo nformácií.
idete pracovať?
idete študovať?

po príchode do británie rozhodne požiadajte o national insurance number – číslo sociálneho poistenia (pod tým je všetko [dane, odvody, poistenia, jednania na úradoch, …], je to ako rodné číslo).

na pohovor sa môžete objednať (make an appoitment) na telefónnom čísle 0845 600 0643 v č­ase medzi 8.00 a 18.00 počas pracovných dní.

pri objednávaní sa vás bude operátor pýtať na tieto údaje:
meno, priezvisko (name, surname)
dátum narodenia (date of birth)
telefónne číslo (telephone number)
národnosť (nationality)
adresa v Británii (address in UK)
dátum príchodu do Británie (date you arrived)
meno, adresa a telefónne číslo zamestnávateľa v Británii (name, address, phone of your employer)
pracovná pozícia (position at work)

po úspešnom objednaní vám príde poštou pozvánka, na ktorej bude uvedený dátum, čas a miesto pohovoru.
na pohovor budete pozvaní do 2 týždňov.
v pozvánke bude tiež uvedené, aké dokumenty je potrebné priniesť zo sebou.
ak prídete mimo uvedeného času, ochranka vás dnu nevpustí.

na pohovor prineste tieto dokumenty:
občiansky preukaz alebo cestovný pas (national ID or passport)
výplatné pásky (payslips)
list alebo zmluva od zamestnávateľa (letter or contract from employer)
doklad o bydlisku, nájomná zmluva a pod. (proof of address)

po úspešnom pohovore vám v priebehu 2 týždňov príde poštou vaše NINO.
v priebehu 6 týždňov od pohovoru vám príde aj kartička NINO.

;-Q

@ivzez:

vo veľkej británii sa zdravotné poistene neplatí.
platia sa iba dane a sociálne odvody.

Doplňuji:
@ivzez:

zdravotné poistenie (zo zákona) je hradené z daní a sociálneho poistenia (11% pre zamestnanca s príjmami nad základnú sadzbu daňových úľav (£7.500), od £35.000 sa zvyšuje o 1%).

dane sú v británii progresívne, nad ročný príjem cca £150.000 je to 50%.
základná daň je 20%.
výška ročného príjmu oslobodeného od daní (0%) je do £7.500 [=minimálna mzda, tj. cca 260.000 kč (cca 22.000 kč mesačne) ].
tie sumy sa v apríli každého roku menia (fiškálny rok), všetko sa odvíja od minimálnej mzdy (teraz je £6.50, očakáva sa rast na £6.70)

;-Q

je samozrejme možné uzavrieť i neštátnu životnú či zdravotnú poistku, z ktorej si potom môžete hradiť nadštandart (napr rýchlejšie vyšetrenia).
ale tieto poistky nie sú súčasťou štátnej zdravotnej starostlivosti.

Další odpovědi
ivzez

Proč jste uzavírala pojištění, aniž byste si předem zjistila informace?

Co budete v Anglii dělat? Nebylo by rozumnější se tady odhlásit
od zdravotního pojištění, odevzadat kartičku pojištěnce, pojistné
platit v Anglii a po návratu zdravotní pojišťovně doložit platby z Anglie?

Při dlouhodobých (nad 6 měsíců) pobytech v zahraničí by člověk měl zdravotní pojištění hradit v zemi pobytu (= v zemi, kde bude zdravotní péči čerpat).
Doplňuji:
@Arygnoc:

Nemohl byste to zdravotní pojištění upřesnit?

Podle mých informací zdravotní pojištění neplatí jen některé skupiny obyvatel,
pro ostatní občany by mělo být součástí „sociálních odvodů“.

Dále má být vysoká spoluúčast pacientů a poměrně vysoký poplatek za lék.
U stomatologů a za pobyt v nemocnici mají hradit všechny náklady pacienti.

setapouch

Dost dobre nechapu, proc se na to ptas po uzavreni smlouvy a jeste k tomu nekoho jineho, nez dane pojistovny. Bez smluvnich podminek ti stejne nikdo nic presneho nerekne.

mosoj

https://www.pvzp­.cz/cs/on-line-pojisteni/vpip/CP/C­estovniPojiste­ni.aspx

petr.neuman

Doporučuji se podívat na stránky ERVpojišťovny http://www.er­vpojistovna.cz/cs/ces­tovni-pojisteni