Ivetka303

Cestovní agentura – založení

Víte někdo, co je třeba k založení cestovní agentury? Oprávnění, praxe, jak zařídit podmínky s poskytovateli apod. ?
Doplňuji:
Nemyslím cestovní kancelář, ale agenturu

Děkuji

Nejlepší odpověď
Drap

V prvé žadě na to musím mít živnost a ta už vyžaduje určité náležitosti. Po schválení a evidenci se musé každá cestovní agentura pojistit proti krachu.

Další odpovědi
hanulka11

http://www.ac­cka.cz/listar­na.asp

nebylo by od věci absolvovat tento kurz a dozvíš se úplně vše

http://www.tyr­kys.cz/pracov­nik.html

Sandy

V Zákoně č. 159/1999 Sb o některých podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu v § 3 udává, že:

(1) Provozovatel cestovní agentury (dále jen „cestovní agentura“) je podnikatel, 3) který je oprávněn na základě ohlášení vázané živnosti 5) provozovat činnost v rozsahu uvedeném v § 2 odst. 2 písm. a) až d).
(2) Cestovní agentura nesmí zprostředkovávat prodej zájezdu podle § 2 odst. 2 písm. d) pro subjekt, který není cestovní kanceláří ve smyslu § 2 odst. 1.
(3) V rámci živnosti podle odstavce 1 může cestovní agentura rovněž prodávat věci související s cestovním ruchem, zejména vstupenky, mapy, plány, jízdní řády, tištěné průvodce a upomínkové předměty.
(4) Kromě povinností podle zvláštního právního předpisu 6) je cestovní agentura rovněž povinna označit provozovnu a propagační a jiné materiály určené zákazníkovi slovy „cestovní agentura“, pokud toto označení neobsahuje již obchodní firma.
(5) Cestovní agentura je dále povinna

  1. v propagačních, nabídkových a jiných materiálech, včetně jejich elektronických forem, vždy informovat, pro kterou cestovní kancelář je prodej zájezdu zprostředkováván,
  2. před uzavřením cestovní smlouvy předložit zájemci o uzavření cestovní smlouvy (dále jen „zájemce“) na jeho žádost k nahlédnutí doklad o pojištění záruky pro případ úpadku cestovní kanceláře, pro kterou zprostředkovává prodej zájezdu,
  3. před zahájením zprostředkování prodeje zájezdů pro cestovní kancelář usazenou na území jiného státu bezodkladně informovat o této skutečnosti Ministerstvo pro místní rozvoj (dále jen „ministerstvo“), a to včetně údajů o rozsahu pojištění záruky pro případ úpadku cestovní kanceláře nebo jiné formy zajištění těchto zájezdů,
  4. při zprostředkování prodeje zájezdu pro cestovní kancelář usazenou na území jiného státu předložit zájemci na jeho žádost k nahlédnutí opis oprávnění k provozování cestovní kanceláře včetně jeho úředně ověřeného překladu a informovat zájemce o rozsahu pojištění záruky pro případ úpadku cestovní kanceláře nebo jiné formy zajištění těchto zájezdů,
  5. při zprostředkování prodeje zájezdu prostřednictvím prostředků komunikace na dálku 6a) poskytnout zájemci s dostatečným předstihem údaje uvedené v § 10.

V tomto zákoně najdete většinu potřebného, možná bude ještě něco v živnostenském zákoně. Ale upřímně – pokud chcete v dnešní době zakládat cestovní agenturu, nečekejte, že bude prosperovat.

Ještě chci doplnit, že pojištění proti úpadku je povinné pouze pro cestovní kanceláře, ne pro agentury (ty pouze umožňují prodej zájezdů od cestovních kanceláří.

Zdroj: http://cestov­niruch.praha-mesto.cz/68971_Za­kon-c-159-1999-Sb-o-nekterych-podminkach-podnikani-v-oblasti-cestovniho-ruchu