Seznam.cz

Čeština: je správně chtěla ́s nám namluvit, nebo chtělas nám namluvit?

zdroj z blogu http://trcalek­.blog.idnes.cz/blog­.aspx?c=570746 Poblila se Lucie Provazníková? – Blog iDNES.cz

Zrušte starou češtinu a staročeštinu, vždyť je to hanba! Kvůli Apolinářským strofům se lidi nechtějí dorozumět. Kdo něco tak starého mohl učit? Jak mohli žít? A vůbec, co to bylo za lidi? Nepřitáhli odněkud z jihu vandráci a zrušili univerzální latinu? Jeden chce svou písemnou tvorbou napodobit babičky a dědečky, kteří zde vybudovali místo k životu a další dcery a pravnučky sem vlítnou rozrazíce dvéře s tím, že se ruší apolyptostrof? Kde k tomu proboha položivýho přišli? Z Univerzity Karlovy?
Jen chcet a jít scat.

Nejlepší odpověď
annas

S apostrofem je možné se setkat jen ve starší literatuře – u Ty’s (= Ty jsi) či viděl’s (= viděl jsi), nebo u slov přejatých – (d’Artagnan, l’humanité) atd.

I když se v češtině apostrof nepoužívá, (chtěla ́s), stejně tvar „chtělas“ je chybný.Tedy nepatří do spisovné češtiny psané, ale když už, tak do řeči mluvené.

1. Sloveso chtít není zvratné, takže správný tvar ve 2. os. č. j. je (ty) jsi chtěl, ty jsi tomu dal, napsal jsi atd.

Tvary chtěls, nikoliv chtěl´s (zastaralý), tys přišel, cos natropil atd. nejsou kodifikované.

2. Jinak je to u sloves zvratných.

Zkrácené s nebo ses je tvar pomocného slovesa být v minulém čase., které se používá ve 2. osobě č. j. místo „jsi“ . Spojuje se s osobním zvratným zájmenem.

(Ty) ses vrátill, koupil sis, ty ses na to nedíval atd x ty jsi se nevrátil, ty jsi se nedíval atd. jsou tvary hovorové, nejsou kodifikované pro psaný projev.

Rovněž v podmiňovacím způsobu užíváme stažené ses, sis: ty by ses nekoupal, aby sis nečetl, kdyby ses podíval (nikoli *by jsi se, *kdyby jsi se, *aby jsi se). atd.

Další odpovědi
Lamalam

V současné spisovné češtině se apostrof nepoužívá.