Larissa

Čeština – Která věta je správně napsaná? Popřípadě může uvést i více možností…

  1. Je nevinný – nebo ne?
  2. Je nevinný, nebo ne?
  3. Je nevinný nebo ne?

Nejlepší odpověď
annas

Každopádně bych nepoužila variantu c). Mohou nastat obě skutečnosti najednou?

Odpověď a) – pomlčka se může použít. Za první části věty „je nevinný“,
uděláme větší odmlku a doplníme dodatek – osamostatníme „nebo ne“? Jinak se dá vyjádřit takto: Je nevinný? Nebo ne?
Odpověď b) – čárka je nejvhodnější.

Spojka nebo má nejen význam slučovací, ale i vyučovací.

Další odpovědi
anonym

Larisso, včera jsem tu byla až večer, tak se na Tvou otázku dívám až teď.
Každopádně věřím nejvíc češtinskému daru a smyslu pro mateřštinu Annas. Tam bych opravdu nepochybovala.
Nás ve škole učili, že před „nebo“ se píše čárka v případě, kdy funguje jako spojka ve vztahu vylučovacím, nikoliv slučovacím.
Většinou, když si nejsem jistá, tak zkouším takovéhle „rébusy“ nejdřív přes word. Tady mi to sice pustilo všechny tři možnosti jako správné, ale je třeba se zaměřit na smysl vět.

  1. rozhodně správně být nemůže. Musí platit jen jedna z těchto možností. Buď je nevinný, nebo je vinný.

To řeší možnost a) a b).
Možnost a) mi připadá stylově divná. Je sice přípustná, ale taková nijaká.
Jako jediné správné řešení bych v každém případě brala b). Tady nemám o čem přemýšlet a nad čím spekulovat. Je mi to jasné a plně srozumitelné.
Vidím před očima, jak se tázající ptá, zda dotyčný je nevinný, a ode mne očekává, že tuto možnost potvrdím, nebo naopak vyvrátím.

marcelkacz

Podle mě je za b) správně, protože slova před nebo a za nebo se navzájem vylučují, nemůžou platit obě zároveň
S pomlčkou jsem se u takového spojení ještě nesetkala..

anonym

Gramaticky správně je za c), protože nebo je spojka, před níž se nepíše čárka.
Možno i a), ale nepříliš používané, spíže knižní, chce-li autor oživit či odlišit atmosféru popisovaného děje.
Formulačně je trochu nešikovné, neboť dochází ke kontroverzi mezi předložkou „ne“ ve slově nevinný a „ne“ coby záporkou.
Já bych to viděl buď – Je nevinný nebo není?, případně Je nevinný nebo nikoliv?, eventuálně Je nevinný nebo je vinen?
Doplňuji:
Kaji se a respektuji odborné odůvodnění annas, tentokrát mne asi jazykový cit zklamal.
Ovšem na formulační doušce si myslím, že nemusím nic měnit.
Protože právě čeština by měla mít logickou skladbu a ne umělé a neživotné rébusy.

ondra07

Taky si myslím, že správná věta se skrývá pod možností b) :)