Avatar uživatele
led

Čeština: jaké = které

Stretla som sa s otázkou: „jaké lidi máte nejradši…“. Podľa mňa to znamená, akých ľudí typovo mám najradšej…
Ale odpovede prišli s menami konkrétnych ľudí, podľa mňa to boli odpovede na „…které lidi…“
Mám pravdu, alebo sa mýlim?
Ako je to, prosím, významovo správne
Doplňuji:
Kerberus ma pekne odkázala na otázku Annas:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/daji-se-zajmena-ktery-a-jaky-kdykoliv-zamenit-maji-stejny-vyznam
Ďakujem.
PS.
Nechápem, prečo jej odpoveď bola zrazu vymazaná.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: led

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? rynek878, Kerberus, anonym, fcoop před 4680 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
baghira

Máš pravdu:
jaké lidi = lidi s jakými vlastnostmi (černovlasé, milé, hladové)
které lidi = které konkrétně (Jarku, Lůďu a Petra)

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Ja jsem tady na odpovedich asi jedina se zakladnim vzdelanim. ☹ A to jsem jeste asi hodne chybela. ☹
Me se zda oboji spravne. Pouzitelne. Jen zalezi na cloveku , " jak si to prebere " . 🙂
Jake herce mate radi ? Ktere herce mate radi ?
Jake lidi mate nejradsi ? Ja odpovim :
1 : rodinu , pratele a sama sebe take. 🙂
2 : mam rada lidi pozitivni , kteri nevidi nic cerne , neprskaji kolem sebe . To co prskaji se jim vraci . Zadna zamracena cela a neustale nadavky na " cokoliv ". Vsem doporucuji alespon jednu knihu od Arnosta Lustiga , ktery prezil koncentracni tabor a pak at napisi , kdo z nas byl a je na tom lepe . Ja vidim nejpozitivnejsi na nasem zivote , ze mame strechu nad hlavou a mame co jist. Pocitace , auta , dovolene … to je vse luxus nad luxus.
To jsem se rozepsala . Jsem zvedava , kdo to tady rozlouskne. Dobre rano. 🙂 A trosicku prace , aby bylo na pocitace , auta a dovolene. 🙂 -iv-

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
quentos

máte pravdu. „Které“ odpovídá na otázku ohledně výběru z určité omezené skupiny, omezeného počtu.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
www

Jaké se rozhodně nerovná které! Nevím o co tu jde, ale jaké znamená „typ“ lidí a které zase znamená konkrétní lidi..zcela jasný, alespoň mně. 😉 Proč se co smazalo ti asi nikdo neřekne, jen admin a ten asi nesmí ☹

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Maggie.b

Podle mne by odpověď na otázku: Jaké lidi méte nejradši?… měla být zoodpovězena takto: Mám rád(a) hodné, milé, veselé… (atd.) lid..

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
fcoop

Jaké lidi = charakteristika (veselé,smutné)
Které lidi = Pepíka,Johanku.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
WeeBear

Významově můžeš použít obojí, každý ti porozumí. Po stránce pravidel by bylo asi nejlepší zeptat se ‚které‘, ale kdo se dneska řídí pravidly. Zažité jsou všechny fráze, nikdo ti nemůže říct, že jsi položila špatně otázku. Významově to vyjde naprosto nastejno. :o)

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
led

  • iv-

krásně jste se rozepsala. Na vašich 99 a ještě si pamatujete z měšťanky krásu češtiny.
Prosím vás, jak se jmenuje tá kniha, kterou doporučujete, ať si ji přečtu. Děkuji.

před 4680 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Led , musite – je to muj domaci ukol pro vas ! , se podivat na 13 komnatu ceske televize – Arnost Lustig. www.ceska televize – ivysilani.cz Pak dale … vsechny jeho knizky se staci k jednomu a tomu samemu. ☹ Ja jsem si pujcovala v knihovne podle prvniho, nejstarsiho vydani. Pani knihovnice vedela. vydani , ale ja jsem opravdu blazen a nepamatuji si nazvy. Je to uz hodne let. 🙂 ( 98 ) . -iv-
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ar­no%C5%A1t_Lus­tig

před 4679 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Led , musite – je to muj domaci ukol pro vas ! , se podivat na 13 komnatu ceske televize – Arnost Lustig. www.ceska televize – ivysilani.cz Pak dale … vsechny jeho knizky se staci k jednomu a tomu samemu. ☹ Ja jsem si pujcovala v knihovne podle prvniho, nejstarsiho vydani. Pani knihovnice vedela. vydani , ale ja jsem opravdu blazen a nepamatuji si nazvy. Je to uz hodne let. 🙂 ( 98 ) . -iv-
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ar­no%C5%A1t_Lus­tig

před 4679 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Ďakujem

před 4679 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
chudst

Shrnu to, co bylo v odpovedich. Pravdu ma baghiram, ale v tom hlubsim slova smyslu. Ve skutecnosti na to ovsem moc clovek neda a je v hovorove reci celkem jedno, jak to pouzije. (Vetsinou to chce kdyztak upresnit, co presne chcete vedet, jestli vlastnosti, ci jmena.)

před 4680 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Súhlasím, že hovorove by to mohlo byť jedno, len musím doplniť rozlíšenie významu.
Len je mi trochu smutno, že síce čestina je strááášne bohatý jazyk, väčšina ľudí ho nedostatočne nevyužíva. Dokonca sa nájde veľa jedincov, ktorí ho prznia.
Pochopila by som to v prípade angličtiny, chudobnejšej na výrazy, kde sa práve to rozlíšenie musí pridávať a ináč sa píše a ináč vyslovuje. Ale čeština? Píšu, „jak mi zobák narostl“ (foneticky)

před 4680 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kerberus

Zájmenem jaký se ptáme na vlastnost nebo kvalitu předmětu, přesněji řečeno na neznámou vlastnost. Např. Jaké máte vlasy? Jaké bylo divadelní představení? Jaké má děti? Hnědé – pěkné – malé

Zájmenem který se ptáme na konkrétnější, určitější vlastnost předmětu nebo pomocí tohoto zájmena určitý předmět nebo osobu ze skupiny vybíráme.

Kterého autora máte nejraději? Kterou knihu z těch našich právě čtete? Které z dětí je nejmladší?

K. Čapka – např. Trapné povídky – Pavel …

Přiznávám, že mně osobně nerozlišování zájmen vadí… Kdyby se přesně odpovídalo na dotazy, v nichž je zájmeno jaký, mnozí by byli překvapeni, že by nedostali správnou odpověď …

Led, svou odpověď jsem zřejmě omylem smazala. Ani nevím, jak k tomu došlo… Všimla jsem si Vaší poznámky až ráno …

před 4679 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
led

Tomu sa hovorí rýchle prstíky.
ešteže mi odpovede chodia do pošty 🙂

před 4679 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek