Gami.Pet

Čeština-divné

Tohle nechápu, plaz bez plaza proč?? Plaz bez plazu je spisovné a to prvni neni tak proc to tak je ?

Nejlepší odpověď
annas

Nejde o žádnou chybu, oba tvary jsou spisovné, ale mezi slovyj e významový rozdíl.

1. Plaz , bez plaza – pán jako bez pána = plaz jako obratlovec, nebo přeneseně člověk zákeřný, úskočný. Jde o pojmenování spisovné, protože je to podst. jméno životné.

2. Plaz, bez plazu – jako hrad, bez hradu = plaz místo, po němž se dříví spouští k vodě, smyk, splaz, spoušť.Nebo součást plužního tělesa upevněná na slupici a sloužící k vedení pluhu. Tech. spodní plocha těla hoblíku, po které se hoblík smýká na hoblovaném předmětu. Podst. jméno neživotné.

Další odpovědi
anonym

Plaz se skloňuje podle vzoru „pán“, tak nevím, kde bereš ve 2. pádě č.j. koncovku „u“ jako správnou. Jakápak spisovnost?
Pokud by to bylo množné číslo, tak by to bylo správné za předpokladu, že se bude jednat o dlouhé u, čili „ů“.
Mám dojem, že v tom máš dost velký zmatek. Na to existuje jediná možnost: Učit se, učit se, učit se.......