El dejvo

Český Jazyk psaní i/í

Nevím jak se určuje(zdůvodnění) psaní měkkých i a dlouhých í..Př:
Před n_ byly dvě závodnice,za n_ široko daleko nikdo,bylo j_ jasné že skončí nejhůř třetí.. Prosím mooc poradte

Nejlepší odpověď
annas

Zkuste použít zájmeno ta.

ta, bez té, k té, vidím TU, o té, s tou ..
ona, bez ní, k ní, vidím JI, o ní, s ní

před tou – ní, za tou – ní, bylo jí – té.

Krátký tvar ji je jen ve 4. p. = vidím tu – ji. Jinak tvary té i tou (v minulosti bylo tú) považujeme za dlouhé, takže píšeme jí, s předložkou ní..

Další odpovědi
iceT

před ní,za ní a bylo jí
zdůvodňovat nebudu,protože zdůvodnit neumím

Lily321

ni a ní..zdůvodni si to jako jí/ a ji nebo jako naši/ naší
Doplňuji:
Doplňuji: http://www.pro­ofreading.cz/ji­ji-nini-nasinasi

anonym

Nejjednodušší pomůcka je pomoci si ukazovacím zájmenem „ta“. Bude-li v některých pádech dlouhý tvar (tou), tak s tím bude korespondovat dlouhé „í“, u krátkého tvaru (ta,tu), bude tvar krátký „i“.
Psala jsem to zde už alespoň třikrát, jsi další uživatel, který ingnoruje našeptávač a opakuje dokola již dávno zodpovězený dotaz.