alWin

Lze se odhlasit z Ceske prumyslove zdravotni pojistovny telefonicky nebo po internetu?

prosim vas je mozne se odhlasit z teto pojistovny telefonicky nebo po internetu?

Nejlepší odpověď
Hans51

O tom dost pochybuji.

Zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, ve znění pozdějších předpisů, říká, že zdravotní pojišťovnu lze změnit jednou za 12 měsíců, a to vždy jen k 1. dni kalendářního pololetí. Přihlášku opatřenou podpisem je pojištěnec povinen podat vybrané zdravotní pojišťovně v průběhu kalendářního pololetí bezprostředně předcházejícího tomu, ve kterém má ke změně zdravotní pojišťovny dojít, nejpozději 3 měsíce před požadovaným dnem změny.

Čili odhlásit se telefonicky nebo po internetu nelze. Pokud byste chtěl změnit zdravotní pojišťovnu, můžete tak učinit až k 1. červnu 2016, neboť jste již „prošvihl“ lhůtu k nejzazšímu podání žádosti tak, aby byla změna pojišťovny účinná k 1. lednu 2016.

Nemůže nastat situace, kdy byste nebyl pojištěn u žádné pojišťovny. Náš systém zdravotního pojištění je nastaven na povinné bázi a na principu solidarity.

Další odpovědi
ivzez

Z jakého důvodu se chcete odhlásit? Jestli jde o dlouhodobý (více než 6 měsíců) pobyt v zahraničí, je nutné ČPZP před odjezdem doručit Záznam o dlouhodobém pobytu v zahraničí (formát DOC, 143 kB): http://www.cpzp­.cz/dokumenty/zaz­nam_o_dlouhodo­bem_pobytu_2019_09­.doc
a po návratu ze zahraničí doložit, že jste byl zdravotně pojištěn v zemi pobytu.

Pokud by byl zahraniční pobyt kratší, nebo pokud byste zahraniční pojištění
nedoložil, musel byste zpětně pojistné doplatit u nás.

Přesný postup najdete zde:
http://www.cpzp­.cz/clanek/956-0-Dlouhodoby-pobyt-v-zahranici.html

_____

Doporučila bych to radši řešit osobně, Záznam podepsat před zaměstnancem
pobočky a na kopii Záznamu si nechat potvrdit převzetí. Kartičku pojišťovny je
nutné pojišťovně poslat do osmi kalendářních dnů (můžete ze zahraničí).